Ani tri roky po vražde novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27) sa žiaľ z rodín pozostalých nevytratil.

Nešťastní rodičia Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak a Jana Kuciaková márne čakajú, že sa im vo dverách objavia ich vysmiate deti. Bránička už stlačením ich ruky nikdy nezavŕzga...

V obývacej izbe si zriadila spomienku na zosnulé deti, artefakty neskôr poskytne do pamätnej izby, ktorú plánujú zriadiť na mieste zbúraného domu mladej dvojce vo Veľkej Mači.
Zdroj: Ingrid Timková

Lenže život plynie ďalej a smútok z obrovskej straty treba niečím riediť. Zlatica Kušnírová sa rozhodla stať sa profesionálnou mamou a do domu jej tak pribudlo osemmesačné dievčatko.

Pohľadom veľkých hnedých očí jej pomáha aspoň miestami nemyslieť na útrapy, ktoré ju stále prenasledujú.

„Som rada, že ju mám. Je to dobré dieťa, usmievavé. Aspoň občas ma odvedie od myšlienky na tragédiu. Keď ju zoberiem na ruky, poľúbkame sa spolu a poviem, že ty si moja malá bombuľka, vždy sa usmeje. Som rada, že to je dievčatko. Už teraz sa teším na leto, ako jej oblečiem ružové šatičky, urobím copíky,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ.

Spomienka na Martinu a Jána v obývacej izbe Zlatice Kušnírovej.
Zdroj: Ingrid Timková

Nešťastná vdova, ktorá žije v Gregorovciach v Prešovskom kraji, sa pre tento krok rozhodla opakovane. Už v minulosti sa starala o najslabších.

„Maťa hovorila, že mali deti, aj keď bola študentka,“ povedala Šarmu Martinina kamarátka Dana, ktorú so zosnulou mladou ženou spájala láska k archeológii.

Cestu na cintorín, kde leží jej dcéra, Zlatica Kušnírová pozná naspamäť.

„Chodím za Martinkou každý deň. A keď nie som doma, niekoho poprosím, aby išiel zapáliť sviečku, a ja sa pomodlím,“ povedala nám pred časom s tým, že preto nerada niekam nadlho odchádza.

Ján Kuciak († 27) a Martina Kušnírová († 27) sa zoznámili počas štúdia na priváte na Chrenovej v Nitre. Padli si do oka veľmi rýchlo...
Zdroj: Kniha Umlčaní / Dominika Makynová / aktuality.sk

Slovensko je iné

Ani Kuciakovci, Jánovi rodičia, nenašli pokoj. Veria, že odvolanie na Najvyššom súde SR voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku bude úspešné.

Senát totiž vlani rozhodol, že údajní objednávatelia vraždy Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú nevinní.

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka (+27) na tretie výročie vraždy na hrobe syna v Štiavniku.
Zdroj: Aktuality.sk/Branislav Wáclav

Odsúdený strelec a ďalší jeho kumpáni pritom už sedia za mrežami. Novinárov nadriadený a šéf investigatívneho tímu aktuality.sk Marek Vagovič pre Šarm povedal, že napriek všetkému je Slovensko dnes v mnohom inou krajinou, ako bolo pred vraždou.

„Došlo k zásadnej politickej zmene, polícia aj prokuratúra majú voľné ruky. Trestne aj väzobne stíhaní sú kedysi najvplyvnejší ľudia v štáte. Úplne spokojný však budem až vtedy, keď budú aj právoplatne odsúdení,“ povzdychol si žurnalista, ktorý bol sám cieľom sledovania a zhŕňania kompromitujúcich materiálov.

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka (+27) na tretie výročie vraždy na hrobe syna v Štiavniku.
Zdroj: Aktuality.sk/Branislav Wáclav

Ako si spomína na prvé dni po spáchaní ohavného skutku?

„Nikdy nezabudnem na obrovskú vlnu spolupatričnosti, ktorá sa prehnala Slovenskom. Vliala nám energiu, aby sme sa aspoň ako-tak pozbierali z vraždy Jána a Martiny. To znamená: prežili najťažšie obdobie a pokračovali v ich odkaze. Ľudia boli úžasní, za čo im ešte raz ďakujem,“ uviedol Šarmu Vagovič, ktorý politickú špinu a informácie o Jánovi zhrnul do knihy Vlastnou hlavou 2.