Koncom júla 2022 skupina IMT Smile vysvetlila, prečo sa jej najmladší člen, Peťo Bartoník neukazuje na pódiách spolu s nimi. "Peťovi žiaľ diagnostikovali onkologické ochorenie. Je hospitalizovaný v nemocnici a podstupuje liečbu," oznámila vtedy kapela na sociálnej sieti a zároveň poprosila o pomoc. Pri chemoterapiách potrebujú pacienti dodávať krv a hudobníci pomáhali pre svojho kamaráta zháňať 0 negatív. Odozva bola silná a všetci dúfali, že sa vylieči.

V piatok dvadsiateho januára 2023 však kapela zverejnila na facebooku oznam: "Dnes nás bolestivo zasiahla strašne smutná správa. Náš priateľ, kamarát, basgitarista Peťo Bartoník prehral svoj boj o život vo veku 27 rokov. Je nám to nesmierne ľúto, bude nám všetkým veľmi chýbať."

Hudobníkovi, ktorý sa statočne bil s chorobou, odkázali do neba: "Myslíme na Tvojich rodičov, sestry a všetkých, ktorí Ťa mali radi tak ako my. Peťo, si skvelý chlapec a ďakujeme Ti za to, že si bol súčasťou našich životov. Spomienka na Teba nám tu ostáva aj v piesňach, ktoré si mal tak rád. Pri ich nahrávaní a koncertovaní sme spolu prežili množstvo nádherných chvíľ. Ďakujeme Ti. Odpočívaj v pokoji."

Kapela avizuje v máji tohto roka veľké turné, žiaľ, s Peťom Bartoníkom si už nikdy nezahrajú.