Minulý týždeň umrela legendárna rómska speváčka Věra Bílá. V pondelok ju okolo jedenástej večer previezla záchranka vo vážnom stave do Fakultnej nemocnice v Plzni, kde svoj boj o život prehrala. Trpela silnou cukrovkou a posledné obdobie bola na tom zle, no zomrela náhle, na infarkt. Zomrela takmer pred dvoma týždňami ráno, teda tri dni pred plánovaným návratom na hudobnú scénu. V piatok sa totiž mala vrátiť na pódium, kde mal jej comeback odštartovať koncertom so spevákmi Janom Bendigom a Milanom Krokom.

Desať dní pred
 smrťou ešte
 bola na skúške
 s kapelou.
 Zaspievala 
 dvadsať
 piesní a dokonca 
 aj
 takto tancovala.
Desať dní pred smrťou ešte bola na skúške s kapelou. Zaspievala dvadsať piesní a dokonca aj takto tancovala.
Zdroj: Archív J.B.

Ešte tancovala

Bývalý superstarista Jan Bendig do jej návratu investoval veľa energie a na turné sa všetci tešili. Nechápe, ako rýchlo sa všetko zomlelo. „Veľmi som s s ňou zblížil a začali sme mať krásny vzťah. Stále mi hovorila, že som ako jej syn. Super sa nám spolupracovalo a bola pre mňa človek s obrovským srdcom. Bolo mi cťou byť v jej spoločnosti, lebo jej hudbu počúvam odmalička. Keď prišlo k našej spolupráci, mal som obrovskú radosť, preto keď prišla táto smutná správa, nedokázal som tomu uveriť,“

povedal nám trasľavým hlasom. „Veď je to asi osem dní, čo sme mali skúšku s kapelou, kde ona bola úplne v pohode a spievala naplno. Zaspievala dvadsať piesní a dokonca aj tancovala. Nebol ani jediný náznak, že by jej bolo zle,“ opisuje posledné stretnutie.

Pár dní pred tým 
 ešte aj tancovala.
Pár dní pred tým ešte aj tancovala.
Zdroj: Archív J.B.

Vtedy im bola dobrá?

Čo na Věre Bílej najviac obdivoval? „Hlavne to, že bola stále sama sebou, aj keby sa mala stretnúť s prezidentom Spojených štátov, tak by sa na nič nehrala. Stále mi vravela, že mám pokračovať v tom, čo robím. Ale si aj užívať život,“ hovorí Janko. Speváčka však určite nemala na mysli, aby sa v užívaní inšpiroval jej minulosťou. Nie je tajomstvo, že prežila posledné roky na ubytovni v neľahkých podmienkach a so spoločnou toaletou na chodbe. Prečo takto skončila?

Speváčka
 v mladosti.
Speváčka v mladosti.
Zdroj: Youtube

Pani Věra najprv pochovala adoptívneho syna, ktorý sa predrogoval a pred šiestimi rokmi je umrel aj manžel. Položilo ju to a v zúfalstve a smútku celkom podľahla závislosti od hracích automatov. Z bytu vynášala veci do záložní, prestala platiť nájom, až o byt prišla. Nepomohli jej ani najbližší. Práve naopak, ozvali sa len vtedy, keď vedeli, že dostala nejaké peniaze. „Najhoršie bolo, že jej rodina a ,priatelia‘ chodili len pre peniaze, a keď ich nemala, nebola okolo nej žiadna pomocná ruka. Na ubytovni žila úplne sama, opustená, ani nespievala, bolo to pre ňu ťažké. Ona sama mi hovorila, že hneď ako mala trošku viac peňazí, nahromadila sa jej tam aj vzdialená rodina. Vtedy im bola dobrá,“ pohoršoval sa spevák.

Cítila to?

Janko sa jej posledné štyri mesiace veľmi venoval, dokonca jej splnil sen a natočili spolu klip. „Tam som zistil, aký je profesionál, ona si diktovala, že takto to nebude, ale bude to podľa nej. Vraj, aby pesnička znela tak, ako má. To sa mi na nej páčilo, všetci boli ticho a počúvali sme pani Věru,“ spomína Janko. „Bol to krásny zážitok, aj keď jej vtedy nebolo celkom dobre a točiť bolo náročné, ale klip je krásny, aj text piesne. Naspievala ho tak, akoby sa lúčila s ľuďmi a vedela, že ten song je posledný. Pani Věra tam spieva – som tu, Rómovia, čo robíte, Rómovia, nikdy na mňa nezabudnite! Je to vec, ktorá všetkým v kapele prešla celým telom a hovorili sme si, to nie je možné!“

Janko počas
 SuperStar
 vyzeral
 výrazne
 mladšie. Aj
 keď je dnes
 rovnako
 štíhly, pôsobí
 vyzretejšie.
Janko počas SuperStar vyzeral výrazne mladšie. Aj keď je dnes rovnako štíhly, pôsobí vyzretejšie.
Zdroj: Archív

Má výčitky

Janko si však svoje posledné stretnutie so speváčkou vyčíta, keby vedel, že ju už viac neuvidí zachoval by sa inak. „Keď som s ňou rozprával naposledy, to bola veľká sranda a krásny deň. Keď som odchádzal, prehovárala ma, nech netrhám partiu, ale ja som musel ísť. V aute som si vyčítal, že som ešte chvíľu neostal. Aj preto ma jej smrť tak dostala. Pre niekoho je to maličkosť, ale mne to zostalo takto v hlave. V deň, keď som sa dozvedel, že umrela, sme mali skúšku, kde mala byť aj pani Věra. Dali sme to bez nej na jej počesť ako živé vysielanie na Facebook. Keď sme spievali jej pesničky, tak už som zažal plakať ako malý chlapec. To som zažil prvýkrát v živote, takýto pocit,“ hovorí smutne.

Pohreb sa bude konať dvadsiateho tretieho marca. „Pôjdeme sa tam naposledy rozlúčiť. Turné bude, samozrejme, pokračovať, bohužiaľ, bez nej, ale bude na jej počesť,“ uzatvára nešťastný spevák.

Celkom iná spomienka

Napriek tomu, že na zosnulých by sa malo spomínať len v dobrom, česká speváčka a moderátorka Emma Smetana (31) Věru Bílú nešetrila. Veľmi dobre ju poznala, pretože Emmin otec, Jiří Smetana, bol manažérom speváckej divy. Kto však čakal iba milé spomienky, je na omyle. „Věra bola podstatnou súčasťou môjho detstva a dospievania. Otec ju dostal do desiatok krajín, do tých najprestížnejších sál vrátane Hollywood Bowlu, kde Beatles nahrali svoju jedinú živú platňu. Pracoval neúnavne, vo dne v noci, lepšieho manažéra tu nikdy nikto nemal. Lenže, bohužiaľ, toto nesmierne úsilie opakovane narážalo na zničujúcu krátkozrakosť, hlúposť, nespoľahlivosť a lenivosť. Věra odmietala množstvo ponúk, ktoré sa neodmietajú, pretože niekde inde práve číhali rýchlejšie peniaze, ktoré potom všetky nahádzala do automatov. Odriekla niekoľko kľúčových, už dohodnutých a pre jej kariéru absolútne zásadných príležitostí – napríklad koncert vo Vatikáne pre pápeža alebo koncert v Carnegie Hall (prosto nedorazila na letisko). Až nakoniec musel ocko odriecť Věru.

Česká 
 moderátorka 
 Emma
 Smetana s ňou vyrastala,
 pretože jej zosnulý 
 otec
 robil speváčke 
 manažéra.
Vyjadrením na Bílej adresu
každého prekvapila.
Česká moderátorka Emma Smetana s ňou vyrastala, pretože jej zosnulý otec robil speváčke manažéra. Vyjadrením na Bílej adresu každého prekvapila.
Zdroj: Archív J.B.

Tých desať rokov sa výrazne podpísalo na jeho zdraví a nervoch. Veľmi ho trápilo, že Věra Bílá & Kale boli len krôčik od toho stať sa megastars svetového významu. Miesto toho sa úžasní hudobníci z Kale vrátili do tovární a ku krompáčom. Věra Bílá odchádza na večnosť ako jedna z najtalentovanejších bytostí, čo tu kedy žili, ale súčasne ako jedna z najtragickejších,“ vytkla jej. „Ďakujem za nádherné piesne, ďakujem za srandu v dodávke na turné po Európe, ďakujem za farebné a roztancované detstvo. Ale Věra, ak si náhodou v nebi, veľmi ťa prosím, za mojím ockom už nechoď, nech môže odpočívať v pokoji. Idem si pustiť a zaspievať Lakere Kale Bala, tú mám od teba najradšej,“ uzavrela Emma.

Česká 
 moderátorka 
 Emma
 Smetana a jej otec.
Česká moderátorka Emma Smetana a jej otec.
Zdroj: instagram

Vedeli ste?

  • Věra Bílá a jej kapela debutovali albumom Rom-pop v roku 1996 a hneď jej otvoril dvere do sveta.
  • Vo Francúzsku zaň získali cenu za najlepší album roku v kategórii World music.
  • V roku 1995 boli dokonca nominovaní na Grammy ako objav roka.
  • Koncerty v sálach, kde vystupovali Beatles či Rolling Stones.
  • Věra Bílá so skupinou spievali po celej Európe aj v Severnej Amerike.
  •  Britská tlač o Bílej písala ako o rómskej kráľovnej či Elle Fitzgeraldovej rómskej hudby.
  • Spievala aj na súkromnom večierku amerického prezidenta Billa Clintona v Bielom dome.
  • Jeden z jej najväčších hitov Ó, maňo z roku 2000 naspievala so skupinou Vidiek.