Sošky Krištáľové krídlo za rok 2022 získalo ďalších jedenásť úspešných Slovákov, ktorí dosiahli vo svojom odbore výnimočné výsledky a ďalší dvaja laureáti dostali Mimoriadnu cenu.

Galavečerom sprevádzali tentokrát štyri moderátorky Janette Štefánková, Marianna Ďurianová, Karin Haydu a Simona Frantová.

FOTO NÁJDETE VO FOTOGALÉRII.


Galavečer 26. ročníka priniesol okrem vyhlasovania laureátov aj skvelé umelecké zážitky - vystúpili Old School Brothers aj Skupina IMT SMILE v v špeciálnej zostave  – s vedcom Pavlom Čekanom a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom. IMT SMILE vzdala poctu zosnulému členovi kapely Petrovi Bartoníkovi. Aj s ním sa skupina IMT Smile stala už v roku 2018 laureátom Krištáľového krídla.

Vystúpeniami ohúrila aj Máša Machatsová, majsterka sveta a Európy v jazz-dance. Sprevádzala vystúpenie Nely Pociskovej aj Adama Ďuricu.

Emotívnou časťou večera bola spomienka na tých, s ktorými sme sa v roku 2022 navždy rozlúčili a patrili do veľkej rodiny Krištáľového krídla – na prvú laureátku, doktorku Evu Sirackú, architekta Ivana Matušíka, lekára Vladimíra Krčméryho i herečku Máriu Kráľovičovú. Práve im bola venovaná  skladba Adiemus od Karla Jenkinsa v krásnej verzii Bratislavského chlapčenského zboru.

AKO SA NAHODILI DÁMY NA VEČER, A ČO SA DIALO NA AFTERPARTY, NÁJDETE VO FOTOGALÉRII.

Kto získal sošku?

Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia tento rok získala Eva Turáková. Základná škola s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom v Prešove, ktorú zriadila, oslávila už 15 rokov a dnes ju navštevuje 160 detí. V roku 2022 spolu s tímom CVI priniesla pre rodiny na Slovensku jedinečnú aplikáciu na rozpoznanie včasných znakov autizmu ASDetect. Všetky aktivity Evy Turákovej smerujú k tomu, aby ukázala, ako plnohodnotne žiť, nielen prežívať, s diagnózou autizmus.

Ocenenie v kategórii Populárna hudba si prevzal Adam Ďurica. Skladby z jeho posledného, v poradí už šiesteho štúdiového albumu Naše hriechy patria medzi najhranejšie v slovenských rádiách. V roku 2022 zbilancoval svoju doterajšiu úspešnú kariéru v kompilácii Hity.

Ing. Zdeněk Březovják a Ján Koščo, si odniesli cenu v kategórii Hospodárstvo. Sú spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor, ktorá vyrába špičkové audioprodukty. Jej zosilňovače, CD prehrávače predáva sieť partnerov po celej Európe, ale aj v Ázii, Austrálii a USA.

V kategórii Hudba získali ocenenie virtuózni umelci Janoska Ensemble – bratia Janoškovci a ich švagor Július vydali v roku 2022 svoj tretí album The Big B´s. Predstavili ho aj na vypredaných koncertoch v Európe, Ázii, ale aj v Spojených arabských emirátoch a USA.

V kategórii Medicína a veda získal Krištáľové krídlo MUDr. Richard Imrich, ktorý sa spolu so svojimi kolegami podieľal sa na vývoji nového lieku nitizinon. Európska lieková agentúra ho schválila ako účinnú a bezpečnú liečbu pre ľudí s genetickým ochorením alkaptonúria („choroba čiernych kostí“). Jeho pričinením ho od roku 2022 majú k dispozícii aj slovenskí pacienti.

V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie Ing. Rastislavovi Hlaváčovi, zakladateľovi spoločnosti Minit a spoluzakladateľovi GRADIENT ECM. Technologický podnikateľ, vizionár, stratég a investor v oblasti B2B softvéru, vybudoval úspešný startup Minit v oblasti process mining. Ten sa stal globálnym lídrom a v roku 2022 ho kúpila spoločnosť Microsoft.

Judit Pecháček (Bárdos), talentovaná divadelná a filmová herečka získala ocenenie v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Už za svoj herecký debut v celovečernom filme Dom zozbierala viacero prestížnych cien. V roku 2022 zažiarila vo filme Piargy, kde stvárnila jednu z hlavných postáv vo vášnivom príbehu lásku a zrady.

V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzal Milan Lukáč – sochár, maliar a vysokoškolský pedagóg, pre ktorého bol rok 2022 významný najmä vďaka kolekcii sochárskych a grafických diel, ktoré vznikli ako živá reflexia aktuálnej spoločenskej situácie. Zároveň vyšla aj pozoruhodná bibliofília Milana Lukáča a Ľubomíra Feldeka – v nej výtvarník svojím charakteristickým rukopisom prepísal Feldekove básne.

V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom Milana Kolcuna, glosátora, spisovateľa, prekladateľa i legendárneho turistického sprievodcu mesta Košice. Svojich spoluobčanov i turistov sprevádza už 30 rokov a v niekoľkých svetových jazykoch. Hlboké znalosti z dejín mesta Košice prezentuje aj knižne – v edícii Potulky mestom Košice. Pozoruhodná je aj jeho talkshow Bez šepkára na Malej scéne Štátneho divadla Košice.

Laureátom kategórie Šport sa stal Zdeno Chára, ktorý v roku 2022 ukončil výnimočnú hokejovú kariéru. Legendárny obranca odohral za 24 rokov v zámorskej NHL 1 680 zápasov a získal Stanleyho pohár ako prvý slovenský kapitán v zámorí. Našu krajinu reprezentoval sedemkrát na MS a trikrát na ZOH. Cenu pre Zdena Cháru prevzal Richard Lintner, člen odbornej poroty Krištáľového krídla.

Mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo udelili v tomto ročníku dvom osobnostiam. Umelcovi – akademickému maliarovi Alexejovi Vojtáškovi a zástupcovi oblasti hospodárstva – Ing. Štefanovi Mácsadimu.

Alexej Vojtášek nedávno oslávil 70. narodeniny a Mimoriadna cena Krištáľové krídlo vzdáva poctu jeho celoživotnému dielu. Patrí k najvýznamnejším slovenským výtvarníkom a reprezentantom slovenskej kultúry v zahraničí. Už desaťročia preukazuje neobyčajný talent a originálnosť tvorby, jeho ilustrácie kníh, maľby, sochy, kresby i monumentálky možno považovať za výrazný prínos do kultúrneho dedičstva našej krajiny.

Ing. Štefan Mácsadi je reprezentant slovenských manažérov v oblasti obchodu a predstaviteľ najsilnejšieho domáceho maloobchodného reťazca COOP Jednota Slovensko.