Hoci slovenské a české národné finále najprestížnejšej svetovej súťaže Elite Model Look býva vždy koncom augusta, tentoraz v agentúre predbehli svoje postupy a slovenských víťazov už poznáme. Vyhlásili ich v Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca a stalo sa tak pre svetové finále, ktoré sa uskutoční práve koncom augusta v Prahe. Česká metropola získala túto poctu po pätnástich rokoch.

Boj s New Yorkom

„Veľmi som sa tešil, že som s týmto projektom bol po 23 rokoch na Slovensku, aj keď v komornejšej verzii. Rovnako komorné bude aj české finále, pretože pripravujeme svetové. Bojovali sme oň s Katarom, Barcelonou a New Yorkom. Je to úžasná satisfakcia, že to asi robíme naozaj dobre, keď aj centrála usúdila, že sa môžeme zhostiť organizácie svetového finále. Preto sme robili tieto dve národné finále ako komornejšie eventy. Svetové bude v Španielskej sále Pražského hradu, príde naň 30 top finalistov z celého sveta. Hoci sa prihlásilo 156 krajín, niektoré majú pre kovid stále cestovateľské obmedzenia, preto sme urobili na galafinále len selekciu tridsiatich,“ vysvetľuje Saša Jány, riaditeľ Elite Bratislava a Elite Praha.

Vyhrali to kučery

Spomedzi Sloveniek zaujala porotu Tímea Smaržíková – nie úplne štandardný typ slovenskej modelky pre jej kučeravé vlasy. Aké sú teda aktuálne trendy v modelingu, po akých typoch prahnú klienti? „Dnešný modeling si žiada originálne typy. Na rozdiel od iných projektov hľadania krásy sa tu nejde po dokonalosti a toto sa dosť výrazne zintenzívňuje. Takže nehľadáme dokonalé tváre, skôr zaujímavé, originálne. Mladá generácia je už iná; dnešná mladá žena sa nevidí v briliantovej podprsenke od Victoria´s Secret. Preto nefičia štandardné krásky ako kedysi topmodelky – anjelikovia tejto značky, ale dnešné mladé ženy sa vidia v pohodlnej športovej podprsenke. A takýto nejaký je aj odklon od štandardov, takých ľudí sme aj hľadali,“ objasnil Saša Jány.

Nevyberali podľa šablóny, ale rozhodlo, či má modelka vyžarovanie a zaujme. Expert netají, že Tímea zaujala práve vlasmi. „Mňa oslovil jej exotický look, zelené oči, krásna pleť a kučeravé vlasy. Porota bola v ženskej kategórii s názormi na víťazku veľmi vyrovnaná, väčšina volila ju. U chlapcov to bolo presne na tretiny, každý z finalistov mal približne rovnaký počet hlasov,“ prezradil.

Slovenská víťazka Tímea Smaržíková v rozhovore s Michaelou Kocianovou
Zdroj: EML