Pamätáte si film Neslušný návrh, v ktorom Robert Redford ponúkol Demi Moore milión dolárov za jedinú noc? Podobnú ponuku dostala kedysi topmodelka Claudia Schiffer. Ibaže to bolo v librách.

Princ nie, Mečiar áno

Rozprávkovú sumu jej ponúkal istý arabský princ, údajne len za večeru. Odmietla a džob vraj veľmi rada vzala iná jej hviezdna kolegyňa, prezradila Claudia v jednom z rozhovorov. V tomto kontexte vyznieva nepochopiteľne, že sa v deväťdesiatych rokoch dala kúpiť od nášho kontroverzného premiéra Vladimíra Mečiara, ktorý jej zaplatenú návštevu Slovenska zneužil v politickej kampani. Miešať sa do záležitostí krajiny modelka, ktorá zarábala 50-tisíc dolárov denne a jej majetok sa odhaduje na 55 miliónov dolárov, určite nepotrebovala.

Zaplatená láska

Na druhej strane, možno fakt bola na peniaze. Kým v slovenskom kontexte jej naštrbili povesť pletky s Mečiarom, v celosvetovom s kúzelníkom Davidom Copperfieldom. Svojho času tvorili nádherný párik. Než vyšlo najavo, že iluzionista si Claudiu platí, lebo je to veľmi dobrá reklama. Údajní partneri vyrukovali síce so žalobou na noviny, ktoré „klebetu“ zverejnili, neskôr však Copperfieldova hovorkyňa pripustila, že milostná zmluva skutočne existovala, ale PR romantika sa zmenila na skutočnú lásku.

Veril jej asi málokto, najmä keď vzápätí sa zaľúbenci rozišli. Odvtedy to išlo s Copperfieldovou popularitou dole vodou. Kým bol s blond Nemkou, vedel o ňom celý svet, bez nej sa však zaradil medzi bežných mágov a obrovská vlna popularity, akú zažíval po Claudiinom boku, sa už nikdy nezdvihla.

Spokojná v ústraní

Copperfield nebol jediný známy muž, ktorý Claudiu držal v náručí. Údajne sa zaplietla aj s monackým princom Albertom či so spevákom Bon Jovim. Nakoniec však zakotvila v menej hviezdnom vzťahu s fotografom Matthewom Vaughnom. Sú spolu už osemnásť rokov, splodili tri deti a vyzerajú šťastne. Pritom sa údajne zoznámili na rande naslepo. Hneď však vedeli, že sú si súdení, znie Claudiina verzia pre médiá. Neznie to veľmi pravdepodobne, že by sa jedna z najkrajších žien sveta a oficiálna nástupkyňa Brigitte Bardot musela zoznamovať práve takto, ale historka je to pekná.

Vie v tom chodiť

Mimochodom, Bardot. Claudia nemá len podobný typ krásy, ale aj rovnaký vzťah k popularite. Hoci je stále v kurze, rozhodla sa pre život v ústraní. Svet na ňu však nezabudol. Aj preto, že sa veľmi nezmenila. Hoci pred pár dňami oslávila päťdesiatku, vyše 180-centimetrová kráska má stále miery ako za čias vrcholného modelingu 95-62-92 a svoju ikonickú blond hrivu. A stále sa vie predávať. S Donatellou Versace šikovne využili jej nedávne jubileum, aby ponúkli topánky, kabelky či šperky, ktoré si Claudia od módnej značky „kúpila“. Koniec koncov, mať nejaký kúsok ako Claudia, po tom stále túži dosť mužov a žien. Veď svojho času musela mať dokonca bodygarda, aby jej strážil bielizeň.

„Keď som bola na móle a vrátila sa do šatne, moja podprsenka, nohavičky vždy boli fuč,“ znie ďalšia jej obľúbená historka, ktorou si podporuje ikonickosť.

Koza by bola lepšia

Claudia jednoducho vie, ako si robiť marketing aj bez škandálov. V podstate, na čo siahla, to jej vždy išlo. V modelingu vyčnievala, bola múzou Karla Lagerfelda, dostala sa medzi desať najkrajších žien sveta, je v Guinnessovej knihe rekordov… Len svet filmu nedobyla, hoci sa o to pokúšala. Objavila sa asi v desiatich snímkach, no zrejme nikto si dnes nespomenie, že tam bola, hoci je medzi nimi aj Láska nebeská. Režisér Abel Ferrara po tom, čo s ňou pracoval, vyhlásil: „Každá koza, s ktorou by som sa stretol na ceste, by mohla hrať túto nešťastnú scénu lepšie ako ona.“

Kráske to však môže byť jedno. Na jej slabé filmy si dnes už nikto nespomenie, zato jej krásu si celý svet bude pamätať navždy.