Myslíte si, že najrebelskejšia britská módna návrhárka je Vivien Westwoodová? Omyl. Aj jej prešliapalo cestu dievča, ktoré svojimi radikálnymi názormi zmenilo pohľad na módu.

Krása nad pohodlnosť

V povojnových časoch boli ženy hladné po krásnych šatách. Do tohto hladu sa skvele trafil Christian Dior. Hoci jeho návrhy dostali prívlastok „new look“, v skutočnosti nadviazal na eleganciu dám, ktoré si pamätal z detských čias, keď sa premávali v krásnych klobúkoch a nadýchaných šatách na prímorskej promenáde mestečka, kde vyrastal.

 

Dior vrátil ženám luxusnú ženskosť. Na sukne zrazu nespotreboval meter a pol látky, ale márnotratne aj desať. Zvýraznil oblé prsia a plecia, podčiarkol osí driek a eleganciu dotiahol klobúkmi berúcimi dych. Ženy boli očarené, aj keď šaty, dokonalé architektonické dielo, neboli vždy pohodlné ani praktické.

Jednoduchšiu eleganciu ponúkala Diorova konkurentka Coco Chanel. Namiesto rób navrhovala „malé čierne“ a tvídový kostým, samozrejme, s perlami. Hoci jej modely boli striedmejšie, tiež vyžadovali pri nosení isté správanie. Stále to bolo obdobie, keď pre skutočnú dámu bolo nemysliteľné vyjsť na ulicu bez klobúka a rukavíc. Lenže, presne to sa mládeži začiatkom šesťdesiatych rokov nechcelo.

Chceme si užívať!

Divoké šesťdesiate boli obdobím uvoľnenosti. Rebélia odštartovala v Londýne, ktorý sa postavil luxusnej parížskej móde. Na čele nového štýlu stála práve Mary Quant. Pochopila, že moderné dievčatá chcú nosiť sexi, ale pohodlné odevy, a tak im sukne skrátila pod zadok. V jednom rozhovore to vyjadrila takto: „Boli to vlastne dievčatá na King´s Road, ktoré vynašli mini. Ja som robila jednoduché, mladistvé šaty, v ktorých sa môžete pohybovať, behať, skákať, a chcela som ich šiť v dĺžke, akú si zákazníčky želali. Sama som nosila krátke, ale oni hovorili – kratšie, kratšie.“

Z puritánov, ktorí tvrdili, že je zodpovedná za obťažovanie a znásilňovanie žien, si nič nerobila. „Som snáď jediná žena, ktorá zatúžila ísť s mužom do postele už popoludní? Minišaty sú symbolom dievčat, ktorým sa nechce čakať,“ tvrdila s úsmevom a k minisukni pridala aj krátke gate tesne pod lono, takzvané „hot pans“. A davy mladých zákazníčok po nich chňapli. Mužského obťažovania sa nebáli, naopak, užívali si slobodu v obliekaní aj v sexe.

Bŕ, kolená!

K odporcom mini patrila aj Coco Chanel. Tvrdila, že žena nemá ukazovať kolená, lebo sú to vlastne škaredé kĺby. Nech vraj ľudia sledujú na ulici ženy v minisukni, koľko z nich má naozaj krásne nohy, aby ich mohlo ukazovať.   

Možno mala pravdu, nie každej dievčine mini seklo, napriek tomu z nich boli nadšené. A muži tiež. Väčšina nemala také prísne kritériá na kolená ako madam Chanel a odhalené stehná sa im páčili.

Mary navyše ocenili aj odborníci. V roku 1963 zvíťazila v súťaži Šaty roku britského Múzeum módy v Londýne a v roku 1965 expandovala do USA. Už o rok ju kráľovná vyznamenala Rádom britského impéria za export. Minisukne doslova dobyli svet.

Pre každú peňaženku

Mary pritom nebola vyučená krajčírka. Keďže nenašla návrhárov, ktorí by dokázali zhmotniť jej nápady, začala to robiť sama. Šiť sa učila po večeroch, na kurzoch šitia. Jej modely, to nebol žiadny Dior s precízne vypracovanými strihmi ani zručná Chanel, ktorá šaty osobne špendlila na manekýnkach. Šaty od Quant boli jednoduché, často bez rukávov, rovné a, samozrejme, kratučké. Správna minisukňa siahla asi 15 až 18 centimetrov nad kolená. Ušiť si ju zvládlo skoro každé trošku šikovné dievča. Naozaj si ich aj húfne šili. Hlavne v socialistických krajinách, kde o modeloch od Mary Quant mohli pre železnú oponu ženy len snívať. Pritom jej šaty neboli veľmi drahé. Hoci u nej nakupovali filmové hviezdy a vydávala sa v nich láska beatlesáka Georga Harrisona, Mary dbala na to, aby jej značka bola cenovo prístupná aj klientele, ktorá má hlboko do peňaženky.

Sexi plast aj mejkap

Invenčnosť Mary nepoznala hranice. Nešetrila sýtymi farbami, nohavice na bežný deň šila zo zamatu a saténu, minišaty kombinovala s farebnými pančuchami a vysokými čižmami. Jej veľkou vychytávkou bol odopínateľný golier z plastu, ktorý sa dal nosiť k čomukoľvek, či to bol sveter, alebo šaty. Jednoducho, PVC jej učarovalo, navrhovala z neho čižmy aj plášte. A tiež kabely na dlhom remeni cez plece, v ktorých si so sebou mohli nosiť šminky. Nový look totiž dotváralo výrazné líčenie s obrovskými riasami, linkami a farebným tieňmi na oči, aké si maľovala aj modelka Twiggy. Mary prišla aj s praktickou paletkou šminiek v škatuľke, ktorá sa vošla do dámskej taštičky.

Ženské zbrane

Mary Quant je dodnes v módnom svete pojem. Momentálne sú jej modely na výstave v Edinburghu. Rád britského impéria dostala od kráľovnej aj v roku 2015. Priekopníčka pohodlnej sexi módy má však výhrady voči feminizmu. Vždy varovala pred snahou žien vyrovnať sa mužom. Podľa nej má žena používať ženské zbrane, má byť veselá, samostatná a nespútaná a užívať si svoju ženskosť a sexepíl. Napríklad aj nosením minisukne. A nenechať si nič diktovať od puritánov.