Pozrite sa na spachtošov na fotografiách, ktoré nájdete vo FOTOGALÉRII.  Koľko ste toho naspali dnes v noci? Málo? Chyba! Aj Svetový deň spánku, ktorý pripadá na piatok pred marcovou rovnodenosťou, nám pripomenul, aké dôležité je vypnúť na dostatočne dlhý čas.

Potreba spánku je samozrejme individuálna, ale vedome si ukracovať z vypozorovanej potreby, nie je dobrý nápad. A najmä v tomto "koronavírusovom" čase. Odborník na zdravú výživu MUDr. Igor Bukovský to v slovenskom rozhlase vysvetlil veľmi jasne: "Vedci zistilli, že počas spánku sa nám aktivuje systém v našich bielych krvinkách, ktorý nám umožňuje pri rozpoznaní cudzorodej baktérie, vírusu alebo našej bunky napadnutej vírusmi, vytvárať špeciálne molekuly." Týmito molekulami sa dokáže potom biela krvinka, prilepiť na baktériu či vírus a vtiahne ju do seba, rozpustí a zabije. Ak sa teda dlhodobo nevyspíme, naše krvinky síce dokážu rozpoznať, že máme v sebe votrelca, ale nevedia s ním začať poriadne bojovať.

 

O hodinu dlhšie


V súvislosti s koronavírusom treba ešte pripomenúť, že organizmus najlepšie reaguje na votrelcov, s ktorými sa už stretol, dostatok spánku však podľa lekára spôsobuje aj to, že vieme zabojovať aj s vírusom, ktorý je pre nás ešte neznámy. "Neoberajte sa vedome o spánok. Naopak, robte všetko preto, aby ste si aspoň hodinu spánku pridali k tomu, ako spávate zvyčajne," odporúča doktor Bukovský.

V karanténe je na to času dosť - odpadá čas na cestovanie do práce a pre nás ženy aj líčenie, no nie?

Anketa
Spíte dostatočne dlho?
  • 79%
  • 21%