Vesnička má středisková je jeden z mála filmov v našich končinách, ktorý si takmer siahol na Oscara. Vo filme Jiřího Menzela vytvoril hlavnú rolu slovenský herec Marián Labuda, ktorý o šoférovi Pávkovi hovoril ako o medzníku v kariére. Dovtedy vraj na Slovensku hrával v televízii smiešnych tučných chlapíkov a vo filme mu zverili maximálne postavu eunucha. Tu dostal konečne priestor hodný svojho talentu, vo svete ho dokonca s Jánosom Bánom nazvali Laurelom a Hardym východnej Európy. Zhodou okolností, maďarský herec je jedným z posledných, ktorí ešte žijú zo skvelého hereckého obsadenia. Väčšina hercov je po smrti, zväčša s tragickou pachuťou.

 

     Trápenie manželiek

Viera Satinská, Július Satinský
Zdroj: archív

Do hereckej partičky na nebesiach najnovšie pribudla Libuše Šafránková Jej smrť bola nečakaná hlavne pre jej blízkych. Bohužiaľ, aj tu je paralela. Rovnako nečakane skonal v roku 2018 Marián Labuda (†73). Skolaboval pred vlastným domom, pri svojom aute, dodýchal v náručí manželky. Keď upadol do bezvedomia, snažila sa ho sama oživiť aj s okoloidúcim mužom. Nepodarilo sa, keď na miesto dorazila záchranka, lekári už mohli konštatovať len smrť. Dodnes sa z desivého zážitku celkom nespamätala, našťastie má veľkú oporu vo svojich synoch.

Nečakaný odchod veľmi bolí, na druhej strane je človek ušetrený od toho, aby sa díval na utrpenie milovanej bytosti. Tak ako manželka Júliusa Satinského (†61), ktorý si v dedinke zahral menšiu, ale výraznú rolu pilota práškovacieho lietadla. Herec umieral na rakovinu čriev. Vraj patril k pacientom, ktorí do poslednej chvíle nechcú nič vedieť o fatálnej diagnóze. Do poslednej chvíle sa tváril, že verí vo vyliečenie. Lenže jeho žena bola lekárka a poznala skutočný stav vecí. Veď zhodou okolností ako psychiatrička vtedy pracovala na onkológii, kde ležal jej muž. Videla, že hrá svoj posledný herecký výstup, len nevedela, či je určený iba jej, alebo klame aj sám seba.