V Priateľkách ste s bývalou manželkou riešili výber jej nového nápadníka. Radíte svojim známym aj v reálnom živote?
Som už tridsiatnik, ale kamaráti z môjho okruhu sú väčšinou slobodní. A občas ku mne prídu po radu, čo s partnerským životom. Hra na vzťahového manažéra ma baví aj mimo obrazovky.

Poradíte v podobnej situácii aj sám sebe?
To je zložité. Často viem, čo je logické a ako ísť na citový problém racionálne, keď sa však zaľúbite, kto už vám len poradí? Vypočujem si to, aj keď na to nedám.

Nie je to lacné – hrať v komediálnom žánri homosexuála?
Treba nájsť presnú mieru, aby aj vtip o homosexuáloch vyšiel a nebol prízemný. Bývalý manžel Marty Sládečkovej Viktor je vlastne bisexuál, a keďže moja postava ide z dielu do dielu, nemôžem si dovoliť – či už lacným, alebo agresívnym prejavom – aby ma divák znenávidel. Tému o homosexualite sa mu nesnažím vnucovať, ale jemne dávkovať. Nechcem, aby v ľuďoch zostala ako niečo zlé a nechutné, ale aby si možno niektorí v tej postave našli svojho kaderníka.

Keby ste neboli hercom, uvažovali by ste napríklad aj o povolaní kaderníka?
Určite nie. Keď som chytil nožničky do rúk, môj kaderník skríkol: Preboha, to nie, prídeš na pár hodín ku mne a ja ťa to naučím. V lete ma teda možno čaká menší kadernícky kurz, lebo okolo tých vlasov obaľujem všelijaké stanioly a netuším načo...

Dosť sa o seba staráte. V čom by sa mal podľa vás muž „rozmaznávať“?
Základom by mala byť vyvoňanosť, ale nie prehnaná. Neznášam, keď muž vonia na sto metrov. Je prirodzené, keď my herci siahneme aj po nejakom kréme na tvár, pretože sme každý večer vystavení na javisku reflektorom. Sám sa dosť podriaďujem rôznym lekárenským a kozmetickým výrobkom. Keď mi teta v lekárni či parfumérii niečo odporučí, že toto je dobré, kúpim to a vyskúšam.

A čo kondícia?
Najmä chudší muži by ju nemali podceňovať, aby sa nemuseli hanbiť, keď sa vyzlečú. Kult tela mám rád a súvisí s našou profesiou. Ak má nejaký kolega dve deti a denne musí zabezpečovať veci pre svoju rodinu, okrem toho stíhať dabing, rozhlas a javisko, chápem, že nemá čas na seba. Ja som slobodný a okrem práce nemám inú starosť, len vyvenčiť psa, sem-tam si zabehať alebo ísť do posilňovne.

Čo si myslíte o metrosexuáloch? Nepreháňajú to už?
Metrosexuál, ktorý sa priveľmi stará o svoj zovňajšok, musí mať náchylnosť na rovnaké pohlavie. Neviem si predstaviť, že by sa ním stal klasický typ muža. Že by si lakoval nechty, maľoval oči, výstredne sa obliekal a pri tom by nebol narcis. Narcizmus súvisí s homosexuálnou alebo bisexuálnou orientáciou.

Patrí istá miera nahoty na javisko?
Keby som s tým mal problém, nemohol by som sa v predstavení Donaha vyzliecť ani sa v predstavení Boh je DJ v divadle Aréna ostrihať dohola. Nepopieram, že je za tým aj exhibicionizmus. Keď to nie je pornografické a v inscenácii to má zmysel, môže to byť aj šteklivé a erotické. Herci sú nástrojom v rukách režiséra, ale mne to neprekáža. Keď mu verím, v týchto prípadoch Jozefovi Bednárikovi a Mariánovi Amslerovi, tak idem do toho. V hre Boh je DJ som sa ani nevyzliekal a odhalil som zo seba viac ako v predstavení Donaha, kde som sa vyzliekal. Keď je to spojené s vkusom, aj nahota je opodstatnená.

Čo bol hlavný motív chodenia do posilňovne – nabrať svalovú hmotu, byť príťažlivejší alebo sa chcete podobať svojmu otcovi kulturistovi?
Otec sa veľmi potešil, keď som mu povedal, že cvičím, iba bol zvedavý, dokedy to vydržím. A už sú to vyše tri roky! Prvotný dôvod na túto zmenu však bol v tom, že som zistil, že telo mi začína mľandravieť a strácam kondičku...

To ste zistili pri tanci v muzikáli?
Začal som pociťovať, že už nevládzem na javisku tak tancovať. A najmä by som chcel vyrásť z tých tínedžerských postáv a hrať aj iné typy ako doteraz. Začal som teda chodiť do posilňovne a tak ma to chytilo, že keď nemám čas, cvičím aj doma.

V pripravovanom muzikáli West Side Story hráte negatívnu rolu China. Každý má v sebe aj diabla, dávate jej aj niečo temné zo seba?          
Negatívny hrdina sa dá ľahšie uchopiť a zahrať ako pozitívny. Aj keď mi hrozí, že divák ma v tej postave znenávidí. Pri stvárnení China nevychádzam zo seba, ale z okolností, ktoré ho viedli k tomu, prečo sa takým stal. Keď na konci zabije Tonyho, koná skratovo. Baví ma pátrať po tých súvislostiach.

Vy ste však typ výrazného komediálneho herca. Čo robiť v situácii, keď nevyjde gag, ktorý mal zaručene zafungovať?
Či si vtedy nepomyslím, že v hľadisku sedia hluchonemí? Väčšinou sa tak cítim na organizovaných predstaveniach a niekedy aj na akciách, kam ma pozvú, aby som bol akože vtipný. Si komik, no tak nám to teraz ukáž! A práve vtedy to nevyjde, lebo často tá skupina ľudí nie je naladená na rovnakú vlnovú dĺžku ako herec, nehovoriac o tom, že mnohí sa nevedia dočkať, kedy už vypukne firemný opiáš.

Dabujete Macka Pooh v 26-dielnom rovnomennom seriáli. Robíte to pre peniaze?
Mám veľmi charakteristický hlas a na základe vyhratého konkurzu robím väčšinou rozprávky. Napríklad Scooby Doo alebo Dobu ľadovú. Veľmi ma to baví, ale patrím medzi hercov, ktorí to nerobia pre peniaze, aj keď nie sú zanedbateľné. Obdivujem kolegov, ktorí každý deň dokážu chodiť do dabingu. Stoja v tme či prítmí, v malom priestore a tvorivosť je tam obmedzená.

Žijete teraz sám?
Nemám nikoho, žijem iba so svojím psom.

Viete si aspoň navariť?
Viem, ale veľmi nemusím. Varenie nie je moje hobby, hoci keď mám čas, dokážem si pripraviť aj falošné tiramisu. Keď prídu plynári ku mne odpísať stav hodín, čudujú sa, či neklamem, keď plyn prakticky nemíňam. Akurát raz v týždni uvarím svojmu psovi kuracie mäsko.

Čo sa vám na ženách páči a čo nie?
Páči sa mi, že sú najkrajšími stvoreniami v prírode a z estetického hľadiska dokonalejšie ako muži. Majú aj väčší zmysel pre rodinu a monogamný vzťah. A že mnohým pomáhajú šminky a líčidlá. Nepáči sa mi, keď sa maznajú a vnucujú mužom.