Pred časom hviezdu totiž obvinili, že pri vzniku jedného z jej najpredávanejších singlov Dark Horse boli porušené autorské práva autorov staršej kresťanskej rapovej pesničky.

Ukradnutý motív

Začiatok prípadu siaha ešte do roku 2014, keď speváčku a jej tím zažalovali Marcus „Flame“ Gray, Chike Ojukwu a Emanuel Lambert. Prišli totiž na to, že bez povolenia skopírovala opakujúci sa hudobný motív z ich skladby Joyful Noise. Hit Dark Horse, ktorého videoklip má na Youtube viac ako tri miliardy prehraní, mal vraj podobný rytmus a inštrumentálnu líniu ako ich počin. Právni zástupcovia Katy Perry v obhajobe tvrdili, že sporné časti jej piesne predstavujú druh jednoduchých hudobných prvkov, ktoré ak by sa stali predmetom autorského práva, poškodili by hudbe a všetkým skladateľom. Porota pozostávajúca zo šiestich žien a z troch mužov však napokon rozhodla, že na skladbu sa vzťahuje autorské právo.

Na súde nespievala

Inkriminovaná skladba Dark Horse pochádza zo speváčkinho štvrtého albumu a patrí medzi jej najväčšie hity. Celosvetovo sa z neho predalo viac ako 13 miliónov kópií a videoklip k nemu sa stal vôbec prvým videom ženskej interpretky, ktorý dosiahol na službách Youtube a VEVO miliardu pozretí.

Počas procesu Katy Perry aj spoluautori piesne tvrdili, že o skladbe Joyful Noise pred žalobou nepočuli, jej autorov nepoznali a ani nepočúvali kresťanskú hudbu. Ako však podotkol právnik Marcusa „Flame“ Graya, samotná Katy Perry pôvodne začínala ako speváčka kresťanskej hudby. Zaujímavosťou súdneho pojednávania bolo, že Katy Perry sa v istom momente ponúkla, že skladbu naživo v súdnej sieni predvedie. Napokon však zlyhala technika a speváčkini právnici nemohli pustiť podklad. Súd rozhodol, že spievať sa nebude, nariadil platiť a Katy sa odvolala. Prešlo pár mesiacov, páni a panie v talároch zasadli znova a hľa – nový výsledok je na svete. Katy platiť nebude. Tri milióny zostanú na jej účte, aj keď sa hovorí, že sa s kresťanskou partiou dohodla mimosúdne na odškodnom priamo na ruku. Asi sa zľutovali, pretože Katy je v požehnanom stave a plienky nie sú najlacnejšie.