Hovorí sa, čo ťa nezabije, to ťa posilní. Súhlasíte?

Jednoznačne, aj keď často rozmýšľam nad tým, načo mi boli niektoré skúsenosti v živote dobré a či by som bez nich naozaj neprežila. (smiech)

Čo máte na mysli?

Napríklad svadbu so svojím exmanželom Jurajom.

Váš vzťah nebol ideálny od začiatku. Zostali ste s ním iba pod vplyvom všetkých tých nepríjemností, ktoré sa vám dovtedy udiali?

Nie. V čase, keď som ho spoznala, som už bola s Karinkou po troch vážnych operáciách zmobilizovaná natoľko, že som určite nehľadala plece, na ktorom som sa potrebovala vyplakať. Juraj bol sympatický, pokojný introvert, ktorý veľa nerozprával, a v tej chvíli som mala pocit, že to je človek, s ktorým budem vedieť žiť. Teraz, keď sa na to spätne pozerám, viem, že som sa mýlila.

Karin Majtánová: Bývalý jej ničil dcéru

Fotenie si vyskúšala aj nedávno a ide jej to stále dobre.

Prečo?

Pretože som už predtým zažila veľkú lásku a viem, že keď stretnete človeka, ktorý vás uchopí, do ktorého sa naozaj zamilujete, tak s ním túžite byť vždy. Baviť sa o obyčajných maličkostiach, riešiť spolu problémy, byť čo najviac jeden vedľa druhého. A náš vzťah s Jurajom taký nebol od začiatku. My sme hneď nastavili model, že ja som hotová zrelá bytosť so štvorročným dieťaťom, on je zrelý, o desať rokov starší muž so svojou firmou mimo Bratislavy. Toto je jeho, toto moje a niekde v strede bude náš vymedzený čas.

Vy ste nebývali pod spoločnou strechou?

Nie. Ja som žila cez týždeň v Bratislave, on v Prievidzi a na víkendy som jazdila za ním. Jeho bydlisko bolo pre mňa víkendová chalupa, čo bolo super na oddych, no neriešili sme spolu nič. Takto sme fungovali celých desať rokov. A keď sme sa vzali, tak to pokračovalo ďalej.

Prečo ste sa potom rozvádzali, keď hovoríte, že takto oddelene ste žili už roky?

Áno, rozvodom sa môj status zmenil iba natoľko, že som oficiálne rozvedená žena, no v skutočnosti sa nezmenilo nič. Na papieri mám teraz to, čo som vlastne s Jurajom žila od začiatku. Sama sa starám o deti, periem, nakupujem, žehlím, chodím z jednej práce do druhej, čiže fungujem úplne sama, len s tým rozdielom, že môj exmanžel sem nepríde v piatok a neodíde v nedeľu. Dotyky som nemala predtým ani teraz a takisto mi nikto predtým nepovedal, že dobre vyzerám, tak ako teraz. Juraj nikdy nedal najavo emócie a ja som si zas myslela, že mi to nikdy nebude prekážať. Ale začalo a veľmi.

„Deti sa milujú, no je mi ľúto, že nie sú vlastní súrodenci,“ hovorí moderátorka.

Dobre, opýtam sa inak. Načo bola dobrá svadba?

Dobrá otázka... ale úplne jednoduchá odpoveď. Chcela som byť tak ako väčšina žien vydatá a v neposlednom rade som veľmi chcela druhé dieťa. Na inštitúciu manželstva som však trošku zatrpkla a už nikdy by som sa nevydala. Viem, že nikdy sa nemá hovoriť nikdy, ale v tomto mám už definitívne jasno.

Vráťme naspäť film do roku 1993. Vtedy ste vyhrali Miss Slovensko, no dlho ste si modelkovský život neužili...

Ale áno. Bola to prvá Miss Slovenskej republiky, čo malo vtedy oveľa väčší glamour a honosnosť ako teraz. Po súťaži som bola naozaj všade. Odovzdávali sme ceny, robili rozhovory v televízii, rozhlase, autogramiády, bola som na každej spoločenskej akcii, ktorá sa konala. No ja osobne som sa v modelingu nikdy necítila úplne doma. Bola to pre mňa skôr taká barlička, možnosť vyskúšať niečo nové, privyrobiť si. Užila som si toho na svoj vkus až dosť. Dva roky. Potom sa narodila Karinka.

Jej narodením sa váš život v dvadsiatke otočil o stoosemdesiat stupňov hlavne preto, že malá nebola v poriadku. Ako ste to vtedy zvládali?

Vtedy v pohode. Dnes, keď si na to pomyslím, je mi z toho úplne zle. S malou som bola po narodení na JIS- ke, a keď som ju prišla na siedmy deň pozrieť, lekárka mi povedala – Pani Majtánová ešte sa príliš neviažte, vaša dcéra je naďalej v kritickom stave. Bola som sama v Košiciach tristopäťdesiat kilometrov od svojej jedinej istoty – od rodičov, s dieťaťom, ktoré mi umieralo pred očami. Nemohla som vôbec nič urobiť a tá beznádej bola šialená.

Milan Reichel je otcom jej dcéry Karin a veľká životná láska.

Už vtedy ste vedeli, že problémy s ňou budú na celý život?

Nie, to som sa dozvedela až v jej ôsmich mesiacoch. Mala problémy s prijímaním potravy a celkovo mala veľmi zlé obdobie. Neskôr, keď mala rok, som zistila, že nesedí a fyzicky nenapreduje tak ako jej rovesníci.

Bolo to vaše najhoršie obdobie v živote?

Jednoznačne áno. Bolo to najťažšie obdobie. Veď zatiaľ čo moje rovesníčky riešili kabelky a frajerov, ja som sa každé ráno modlila za to, aby som sa vôbec vládala od únavy postaviť na nohy. Aby som v tom bahne, v ktorom sme s Karinkou boli, nebola zaborená po krk, ale len po členky. Čítala som knihy, chodila k lekárom, rôznym terapeutom... Bolo to hrozné. S tým nadelením som si večer líhala do postele a ráno sa budila. A postupne si začala uvedomovať, že je to navždy.

Modelingu ste sa prestali venovať hneď, neľutujete to dnes?

Absolútne nie. Tým, že som sa šialene zaľúbila do Karinkinho otca, nemala som absolútne potrebu ísť niekde od neho a žiť život ako moje rovesníčky. Bola to láska na prvý pohľad. Taká, ktorá je len raz v živote a nebyť toho, že musel odísť zo Slovenska, myslím, že by sme sa nikdy nerozišli.

Karin Majtánová: Bývalý jej ničil dcéru

V roku 1993 vyhrala Miss Slovensko, vo federálnom kole ju predbehla Silvia Lakatošová.

Chcete povedať, že by ste s ním možno boli doteraz?

Asi áno... neviem.

Hovoríme o Milanovi Reichelovi, človeku, ktorý bol za mrežami a ktorý vraj na vás veľmi žiarli, dokonca vám aj fyzicky ubližoval?

Viem, ale my sme boli taký taliansky vzťah... Bola medzi nami neskutočná fyzická aj psychická príťažlivosť.

Nebol práve ten vzťah problémom, že sa vám dcéra narodila predčasne?

Je fakt, že som počas tehotenstva zažívala obrovské stresy, no človek nikdy nevie, ako by to bolo dopadlo, keby som mala ideálny vzťah. Ale áno, Karinka sa narodila predčasne a nie zdravá.

Modeling bol pre ňu vždy iba zábava, no ako vidieť, s dobrým výsledkom.

Napriek tomu, hovoríte o Reichelovi ako o láske svojho života?

Áno, pretože bol, s tým nič nenarobím. Keď sme sa dali dokopy, mala som sladkých devätnásť rokov.

No po vyše štyroch rokoch spolužitia ste sa rozišli.

To sú veľmi zložité veci, ktoré súvisia s ním, jeho prácou a minulosťou. Jedného dňa mi jednoducho povedal, že musí odísť, a potom som ho už dlhé roky nevidela.

Stretáva sa dnes Karin so svojím otcom?

Doteraz sa s ním nestretla, nemala potrebu. Nikdy sa na neho nepýtala, hoci vedela, že je. Ona je však natoľko taktná a inteligentná, že túto tému nikdy neotvárala. Iba raz, keď chodila do škôlky, mi povedala: Mami, škoda, že nemáme ocina, on by ma zobral na ruky... Ja viem, že ty nevládzeš. Teraz v šestnástich má ambíciu stretnúť sa s ním a ja jej brániť nebudem. Práve naopak, ľutujem, že som ju dala adoptovať bývalému manželovi. Ten krok sa mi zdal v čase, keď som žila s Jurajom a Karinka mala iba desať rokov, rozumný, no dnes som presvedčená, že taký rozumný nebol. A ľutujem aj to, že som vtedy v dvadsiatke nemala hneď dve deti po sebe.

Prečo?

Pretože by boli vlastní. Moje deti sa síce strašne ľúbia, no Juraj, môj exmanžel, nemal dobrý vzťah ku Karinke, a odkedy sa Samuel narodil, zhoršilo sa to ešte väčšmi.

Ste mladá žena, pripúšťate, že by v blízkom čase opäť prišiel niekto do vášho života?

Ani celkom nie, lebo teraz sa veľmi hnevám na mužov. (Smiech) Ale ak by sa to raz v budúcnosti malo stať, že niekto príde, tak ho určite pustím iba do svojho života, deti už do toho miešať nebudem. Môj vzťah s Jurajom Kaji veľmi ublížil a nedopustím, aby sa ešte raz také niečo opakovalo. Som presvedčená o tom, hoci mnohí so mnou možno súhlasiť nebudú, že muži nemilujú cudzie deti. Oni ich iba rešpektujú a to je veľmi málo.

Viete si predstaviť, že by ste sa dali opäť dokopy s Karininým otcom?

Ja neviem... asi nie. Neviem.

Karin Majtánová: Bývalý jej ničil dcéru

Fíha, to nie je jednoznačné?!

On má asi svoj život, ja svoj, takže by to nebolo také ľahké. Ale viem si predstaviť kamarátsky vzťah.

Tak to bola naozaj láska...

Ešte pred pár rokmi by som nevedela, no teraz som už za tým, preto si myslím, že by som s ním vedela komunikovať. Veľa vecí sme si vysvetlili, prepáčili a dnes by sme mnohé urobili inak.

Keď niekedy večer rozmýšľate nad svojou budúcnosťou, čo by ste možno ešte chceli, čo vidíte o desať rokov?

Občas si poplačem nad tým, že by som dnes všetko urobila ináč. Chcela by som byť vnútorne vyrovnanejšia a nemať zlé sny z toho, či to všetko zvládnem. Chcela by som byť šťastná. Už nič. Iba šťastná.

Exmanžel Juraj Jančich si cestu k jej dcére nenašiel. Dokonca s Karin nebývali pod jednou strechou

V televízii ste začínali pred desiatimi rokmi. Vnímate ten rozdiel medzi súčasnosťou a minulosťou, keď ste mali dvadsaťpäť?

Vždy som sa snažila neísť do otvoreného konfliktu a chcela byť dobrá. To, že som dozrela, vidím v tom, že už nechcem byť dobrá. Nechcem robiť kompromisy v zásadných veciach. Myslím si, že si to už môžem dovoliť. Mám už na svoju obhajobu toľko čo povedať, že to nebudú prázdne slová, ale argumenty. Môj bývalý mi často vyčítal, keď ma videl na obrazovke, že v Dámskych magazínoch hovorím o našom vzťahu. Nehovorila som. To, čo som zažívala vo vzťahu ja, zažíva totiž mnoho žien, riešia s deťmi podobné zdravotné problémy ako ja s dcérou a rozmýšľajú, či im po zaplatení účtov zostane aj niečo navyše. Na rozdiel od minulosti som silnejšia a slobodnejšia v tom, že už viem, o čom hovorím, a nebojím sa toho.