Pri pohľade na jemnú tvár rozprávkového princa, ktorého Juraj Ďurdiak (67) stvárnil nezabudnuteľným spôsobom, sa ťažko verí, že v detstve trpel pre kilá navyše. V jednom z rozhovorov priznal, že pre tučnotu čelil výsmechu, s ktorým sa musel vyrovnať. V puberte sa všetko upravilo, a hoci si už dával pozor na to, čo jedáva, na dobrej kuchyni mu vždy záležalo.

Jeho mama, Nemka pochádzajúca z Maďarska, bola výbornou kuchárkou, a tak aj on bol prirodzene labužníkom. Život vyštudovaného herca a operného speváka nebol vždy rozprávkový – rodinu postihla tragédia, keď mu zomrela pri autonehode staršia sestra, členka SND, Judita Ďurdiaková (44).

Herec tiež netajil, že sa nie vždy stretal s prajnosťou. To, že ho obsadzovali menej, ako by si želal, pre časopis Život okomentoval takto: „Možno to súvisí s mojím súkromným životom. Žijeme v krajine, kde sa ťažko akceptuje akákoľvek inakosť.“ Po dvadsiatke teda hľadal príležitosti aj v zahraničí – točil maďarské, ruské, nemecké aj talianske filmy.  

Sedemsto anjelov

Nežná revolúcia mu otvorila dvere k podnikaniu. Muž, ktorý chcel vždy vyskúšať aj niečo iné ako herectvo, réžiu či fotografiu, sa vrhol na podnikanie – skúšal textilný priemysel, kozmetiku aj gastronómiu. V Bratislave otvoril kultovú kaviareň U Anjelov, odkiaľ si odbiehal do divadla. Kolegom vraj bolo tŕňom v oku to, že vo svojej kaviarni aj fyzicky pracoval a pokojne aj zametal ulicu. „Spôsobovalo to zdesenie v umeleckých divadelných kruhoch,“ priznával.

Po 18 rokoch s biznisom skončil, domov si vzal okolo 700 sošiek anjelov, ktoré do kaviarne priniesli hostia, a stal sa postupne šéfom v Novej scéne a manažérom Štúdia L+S. Všestranný muž, ktorý o sebe hovorí, že je skeptik a samotár, má rád knižky a objavuje sa opäť na obrazovkách. Videli sme ho vo filme Únos (2017), v seriáli Hotel (2018) si zasa zahral neurotického a neschopného riaditeľa.