Manželka amerického prezidenta Jill Bidenová, ktorá priletela do Európy, mala nabitý program. Prvá dáma Ameriky sa na Slovensko dopravila v sobotu po tom, ako navštívila Rumunsko, kde sa okrem iného stretla aj s manželkou rumunského prezidenta Carmen Iohannisovou. Aj ona je učiteľkou, a tak si mali čo povedať. Jill Bidenová však pricestovala hlavne s misiou ukázať, že USA majú blízko k východoeurópskym členským štátom NATO, a oceniť ich snahu pomôcť ukrajinským utečencom. Z Bukurešti cestovala do Bratislavy.

Podpora utečencom

S outfitmi si Jill Bidenová veľkú starosť nerobila, v tých istých kvetinkových šatách, v ktorých absolvovala rumunské stretnutia, vystúpila aj z lietadla v našom hlavnom meste.

Vítal ju minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Prvá dáma Ameriky si to namierila aj na východ republiky, kde ju sprevádzal premiér Eduard Heger s manželkou Luciou. V Košiciach aj vo Vyšnom Nemeckom sa stretla s ľuďmi, ktorí pomáhajú utečencom, ale aj s ukrajinskými ženami a ich deťmi.

Vôbec nebolo prekvapením, že si odskočila na Ukrajinu, kde sa v Užhorode stretla s manželkou prezidenta Volodymyra Zelenského, Olenou Zelenskou. Prvá dáma Ukrajiny sa výnimočne objavila na verejnosti. Obe dámy si padli do náručia a strávili spolu nejaký čas.

Uvoľnená

„Podľa fotografií pri prílete je zrejmé, že Jill Bidenová vnímala návštevu veľmi uvoľnene, viac solidárne s prejavmi podpory, teda nie striktne protokolárne. Oblečenie a prejav javili známky uvoľnenosti, bezprostrednosti a jej vlastnej autenticity,“ hovorí odborníčka na protokol Nora Lauková.

„Oblečenie bolo viac neviazané, bez znakov protokolu, pretože ako šaty, tak aj doplnky volila viac uvoľnené. Nemala pančuchy a volila krátky rukáv bez saka, čo s ohľadom na protokol je možné vnímať ako silne individuálne,“ dodala. Naznačila tým, že keby išlo o striktne oficiálnu štátnu návštevu, cez protokol by niektoré veci „neprešli“.

Slobodný duch

„Jill Bidenová pri stretnutiach volila vzorované šaty doplnené koženými čižmami a sakom, čo je skôr prejav neviazaného človeka, ktorý reaguje v súlade so svojím vnútorným emocionálnym prežívaním. Má takzvaného slobodného amerického ducha, ktorému sú prednejšie vnútorné pocity ako protokol. Je to jej prirodzený prejav osobnosti,“ ocenila Nora Lauková.

„Aj z pohľadu prejavu neverbality ide o osobnosť, ktorá je bezprostredná, autentická, spontánna, ktorá sa takto prejavovala pri stretnutiach priamymi dotykmi, otvorenými dôraznými gestami a dynamickými pohybmi so silným vnútorným emocionálnym podnetným prežívaním,“ uzavrela odborníčka.