Českú herečku Janu Preissovú si každý pamätá ako krásnu maminu z komédie Jak vytrhnout velrybě stoličku. Napokon, z tejto komédie sa dodnes tešia celé generácie divákov, hoci od jej vzniku uplynulo už 45 rokov. Z krásnej mladej blond maminy, baletky Anny , ktorá v komédii sama vychovávala syna Vaška v podaní Tomáša Holého (†21),  je dnes už 75-ročná babička. A dovolíme si tvrdiť, že je stále rovnako krásna, hoci sa na jej tvári podpísal jej súkromný život, ktorý nebol práve prechádzka ružovou záhradou.

Jana Preissová sa musela v živote vysporiadať s ťažkými okamihmi. Krehká blondínka je celý svoj profesionálny život herečkou, ale priznala, že je introvert, a tak ju hranie stojí veľmi veľa síl. Jej syn raz o nej napísal do slohovej práce: "Moja mamička je herečka, ktorá schováva pod maskou trápenie. A potom sa odlíči, príde domov a tam sa všetko ukáže!"

Toto však nebola jediná ťažká vec v jej živote. Hoci je so svojím manželom, hercom Viktorom Preissom už 51 rokov, majú dvoch synov, 4 vnúčatá, a pôsobia ako ideálny pár, nebolo to medzi nimi vždy ideálne. Viktor Preiss priťahoval ženy a v osemdesiatych rokoch, keď pár prekonával krízu, si našiel priateľku, s ktorou mal nemanželskú dcéru. Najprv chcel všetko utajiť, ale potom sa Jane priznal a o situácii vedia aj ich dvaja synovia.

Takto sa za roky zmenila Jana Preissová, FOTO

A posledným veľkým trápením pre Janu Preissovú bol jej syn Martin. Najprv ťažko niesla, keď sa rozišiel so svojou prvou manželkou kvôli milenke, a teraz už manželke Martine Preissovej. Neskôr jej syn pripravil ešte krušnejšie chvíle, keď po konflikte s manželkou Martinou sa zhoršil jeho psychický stav, údajne sa pokúsil o samovraždu a skončil na psychiatrii. Z problémov sa časom síce dostal, ale jeho mama si vytrpela svoje, a to sa podpísalo aj na jej vzhľade...