Bývalý športový funkcionár, ktorý v opitosti zrazil ľudí čakajúcich na zastávke na Zochovej ulici sedí vo väzbe.

Zradikalizovaný študent gymnázia, ktorý zastrelil dvoch nevinných ľudí, je mŕtvy. Tisíce ľudí vyšlo do ulíc podporiť LGBTI komunitu, poslanci zmietli zo stola návrh novely zákona, ktorá by zaviedla partnerské spolužitie.

Ako vnímate udalosti posledných dní, ktoré otriasli Slovenskom - to, čo spôsobil alkohol a ignorácia pravidiel a následne nenávisť a extrémizmus?

Je to strašné. Máme hlboké rezervy v smerovaní našej krajiny a spoločnosti. Ale najmä sú to hlboké rezervy tých, ktorí túto spoločnosť formujú a majú na ňu vplyv, a to sú, bohužiaľ, politici. Je tu prevaha politických záujmov nad skutočnými potrebami a hodnotami. Po pandémii, vojne a kríze, sú ľudia frustrovaní, dezorientovaní a nahnevaní. Hľadajú vinníka za chaos vo svete. Mladí ľudia sa v školách stále neučia rozlišovať pojmy, identifikujú sa s dezinformáciami. História sa popiera a preto sa opakuje. Sociálne siete sa neregulujú. Som pesimista. Pretože tu je problém dlhodobo tlejúci, a vyúsťuje do hlbokých rán a tragédií, ktoré sa v krajine dejú za posledné roky a posledné dni.

Viete sa vôbec sústrediť na prácu alebo naopak, na oddych, hoci v záhrade, ktorá je pre vás útočiskom?

Áno, viem.

Máte pocit, že táto krajina má perspektívu, že raz tu bude miesto pre všetkých?

Nad všetky záujmy by mala byť povýšená ľudskosť. V roku 2018 ma ovplyvnila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vtedy som sa prebudil a začal som byť pozornejší pozorovateľ dlhodobého rozkladu našej krajiny. Odvtedy tápeme bez jasnej predstavy v rozdelenej a v rozhádanej spoločnosti.

Túto netoleranciu a nenávisť prehlbujú predstavitelia štátu svojou nepremyslenou agresívnou rétorikou. Ako môže politik bez toho, aby bol za to postihovaný, verejne nadávať na prezidentku krajiny? Ako môže politik hecovať národ k násiliu v uliciach? Tak, ako môže komentujúci na sociálnej sieti verejne a beztrestne lynčovať, vyhrážať sa a zbrojiť... Čaká nás veľmi dlhá cesta…