Slovensko-islandská dráma Malá ríša sa snaží dostať našu kinematografiu na silnejšiu pozíciu v rámci Európy. Malá ríša je naozaj medzinárodný film. Filmový štáb tvorili ľudia z deviatich krajín, medzinárodný je aj herecký súbor, hoci najpočetnejšie zastúpení sú britskí a slovenskí herci.  Tvorcovia sa rozhodli zámerne ponechať celý film v angličtine,  a tak zdôrazniť univerzálnosť témy vojnovej drámy.

 

Slovenský Hill ešte prekvapí

Hlavnú ženskú rolu stvárnila v dráme švédska herečka Alicia Agneson, Ewan Glass je zase britský scenárista. Práve jemu napadlo zasadiť príbeh lásky a zrady do industriálneho prostredia slovenského vidieka na konci druhej svetovej vojny. Režisér  Peter Magát dal príležitosť viacerým slovenským hercom, napríklad Lucii Hurajovej, Lucii Vráblicovej, Mariánovi Labudovi ml., alebo Jánovin Jackuliakovi.

Poslednému menovanému sa v poslednom čase veľmi darí. Hoci sa viac ráz sťažoval, že doma nedostáva adektvátne príležitosti, zdá sa, že sa to mení.  V kinách má hneď dva filmy, okrem Malej ríše aj Amnestie. No veľkou hviezdou je hlavne  v susedných Čechách, kde súťažil v šou Tvoja tvár má známy hlas, ktorá sa skončila iba pred pár dňami. Navyše, účinkuje v slávnom českom seriáli Vyprávěj, ktorý momentálne v prime time vysiela ČT a tiež je jednou z postáv v seriálovej stálici Ordinácia v Ružovej záhrade, kde stvárnil násilníka deptajúceho Danu Morávkovú. Nuž a v Malej ríše predviedol, že zvládne hrať nielen po česky, ale aj po anglicky. Keď k tomu prirátame jeho pozoruhodný zjav, ostré rysy, modré oči ala Terrence Hill a pohybové nadanie, je jasné, že na medzinárodnú kariéru má dobré predpoklady.