Juraj Jakubisko bol asi najznámejším prominentným srdciarom. Rodák z Kojšova, ktorý trvalo žil v českej metropole, sa roky opakovane liečil pre zlyhávanie srdca. Jeho príbeh sa pred desiatimi rokmi skončil šťastne, pretože „pokazené“ srdce mu lekári vymenili za nové. Jakubisko mal vtedy už 74 rokov a stal sa tak najstarším človekom v Česku, ktorý podstúpil transplantáciu tohto životne dôležitého orgánu. Samotný režisér však tvrdil, že bol dokonca celosvetovo najstarším človekom s transplantovaným srdcom.

Po zákroku sa objavili dohady, že mu srdce vymenili vďaka jeho sláve. No Jakubisko to poprel: „Päť mesiacov som čakal na prvé miesto v poradovníku a ďalších sedem na srdce,“ priblížil pred rokmi.

Juraj o darcovi veľa nevedel, ale niečo predsa. „O darcovi viem len to, že bol z Prahy a že mám srdce Pepíka. Žartoval som, že bol napríklad alkoholik a ja začnem piť, ale nič sa nestalo,“ skonštatoval režisér s humorom jemu vlastným asi rok po operácii. Operáciou získal krásnych 10 rokov, počas ktorých tvoril a bol pre mnohých inšpiráciou. Premiéry pokračovania Perinbaby sa však už nedožil.

Ktoré známe tváre potrápilo srdce tiež? >>>