Už ste ste pyšný starý otec a tešíte sa z krásnej vnučky Aký ste dedko?

Malá Elenka sa narodila a vyrastá v Kodani. Ak ma niečo trápi, tak to, že pre vzdialenosť nemôžem s ňou byť častejšie. Je malinká, takže zatiaľ je dieťatkom všetkých mamičiek, babičiek, tetičiek, ktoré ju mojkajú a „ňuňkajú“.
Náš čas však príde! Dôležité je to, aby Elenka vyrastala v prostredí plnom lásky. To sa vďaka dcére Katke a zaťovi Mortenovi darí a je to úžasné.

Hrozil mu infarkt: Moderátor Vilo Rozboril sa rozhodol pre radikálnu zmenu

Odborníci sa zhodujú, že starí rodičia sú pri výchove veľmi dôležití. Samozrejme, nemyslia tým poučovanie detí, ako majú vychovávať svoje ratolesti, no asi nie vždy sa dá tomu vyhnúť. Dali ste dcére Katke nejaké rady, čo sa týka výchovy?

Pozrite sa, jasné, že som vo vzťahu ku Katke trochu uhundraný „starý foter“. Ale už to povoľuje, pretože vidím, ako skvele sú s Mortenom na úlohy rodičov pripravení. Vlastne som na nich veľmi pyšný, sám by som to lepšie nezvládol.

FOTO Lekár bezdomovec, ktorého zachránil Rozboril, skončil v liečebni: Čo sa stalo?

Ľudia ktorým vo svojej relácii pomáhate, sa často dostali do ťažkých životných situácií aj opakovaním vlastných chýb, zlých návykov, ktorých sa nevedia zbaviť. Ako ste na tom vy? Opakujete rovnaké chyby?

Snažím sa dostať z jednej stále sa opakujúcej chyby v pracovných vzťahoch. Viete, ja som dosť tvrdohlavý a väčšinou vždy všetko muselo byť po mojom. To však prináša riziko, že za všetko potom aj nesiem zodpovednosť. A tá mi niekedy prerastala cez hlavu. Myslím si, že už som ďalej. Najmä vďaka kolegom, z ktorých mnohí sú šikovnejší než ja. Tento pocit a postoj ma od mnohých vecí odbremenili. A, naopak, v mnohých kolegoch vytvoril správny pocit dôležitosti, ktorý im právom patrí.

Vilo Rozboril sa teda nekašle: S Novotnou už stihli aj svadbu!

Čo ste sa naučili vďaka svojim reláciám?

To, že život sa dokáže „zopsuť“ v jednej sekunde. Že človeka nie je možné posudzovať podľa počtu zlyhaní či pádov, ale podľa jeho schopnosti priznať si chyby, postaviť sa a ísť ďalej. A to, aké je v núdzi dôležité mať vo svojom okolí niekoho, kto je schopný podať vám pomocnú ruku. Znie to pateticky, ale jednoducho je to tak. Anjeli strážni sú zvyčajne ľudia z mäsa a kostí.

Čo ste sa naučili vďaka ženám vo svojom živote?

To, že ženy sú oveľa odolnejšie než muži. Že sa oveľa lepšie dokážu vystrábiť z problémov, oveľa istejšie a elegantnejšie vedia niesť bremeno akejkoľvek zodpovednosti. Vidím to i vo svojej relácii. Je mnoho chlapov, ktorí odídu od rodiny napríklad v prípade ťažko chorého dieťaťa. Takýchto žien matiek je v porovnaní s chlapmi otcami minimum. Pre mňa platí veta: Keď Boh stvoril muža, v podstate len žartoval.

Kiska si zlízol kritiku od Vila Rozborila. Všetko kvôli Kotlebovi!

Do tretice, čo vás naučila Alexandra a čo podľa vás vy ju?

Vaša otázka znie príliš bilančne. V zásade sa jeden od druhého niečo učíme každý deň. Za Sandru odpovedať nechcem. Ale ona ma určite naučila to, že život je tá sekunda, ktorú práve žijeme. Sústredenie na prítomnosť je veľmi dôležité. Je nezmysel, ak svoje životy determinujeme len na čakanie víkendu, výplaty, dovolenky či prázdnin. Potom sa nám môže stať, že krása prítomného okamihu úplne zanikne. A toto ma Sandra učí. Dám niekedy vedieť, s akým úspechom.

Rozboril zlyhal na plnej čiare: S takýmto fiaskom nerátal!

Zistili ste už, po čom ženy túžia?

Nie som v stave unifikovať ženy, a ľudí vôbec, do jedného univerzálneho vzorca. Každý človek je unikátny. A každý život je unikátny. Dôležité je však byť empatický a načúvať. A teda nemyslieť si, že to, čo je dobré pre mňa, je zákonite dobré pre všetkých. Nie je rezeň, ktorý každému chutí rovnako. A nie je film, ktorý sa rovnako páči všetkým. Radostnosť života sa teda asi nemeria len našou vlastnou radosťou, ale i schopnosťou urobiť radostnými i tých druhých. O to sa snažím a sem-tam sa mi to i darí. A sem-tam i menej.

Rozboril o novej prominentnej partnerke: Sandra je dokonalejšia ako ja!

Existuje podľa vás niečo, čo zaručene zaberie na každú ženu, keď si ju chce chlap nakloniť alebo niečo vyžehliť?

Nič také univerzálne nepoznám. Ale minule som na Facebooku čítal vtipnú vetičku, tak si ňou trošku pomôžem: Keď žena mlčí, neprerušuj ju.

Vo svojej relácii V siedmom nebi pomáhate ľuďom prekonávať ťažké životné situácie. Vraciate sa niekedy ešte k týmto príbehom, sledujete, ako pokračujú vo svojich životoch?

Veľa rodín sledujeme ďalej, či už kolegovia z dramaturgie, alebo z produkcie relácie. Samozrejme, len ak o to dotyčná rodina stojí. Napokon, veľakrát sme sa i k niektorým rodinám opakovane vrátili, napríklad vtedy, ak sa u nich dramaticky zmenili pomery.

Rozboril je ako v siedmom nebi: Zbalil prominentnú lekárku!

A jeden príklad za všetky, ktorý vás najviac oslovil, kedy sa vďaka vám ľudia zmobilizovali a zmenili život, návyky, jednoducho sa im začalo lepšie dariť?

Pre mňa je najvypuklejším prípadom Emo Čonka, chalan z východoslovenskej rómskej osady. Navštívili sme ho, keď mal sedemnásť. Našli sme ho ako gymnazistu s učebnicou angličtiny v ruke. Vybavili sme mu dva motivačné a jazykové pobyty v New Yorku. Dnes študuje Emo na vysokej škole a už pobehal kus sveta. Je to šikovný mladý muž, dobre pripravený do života a myslím si, že sme mu k tomu veľmi pomohli.

Máte aj opačnú skúsenosť?

Pozrite sa, nie každý človek má dokonalé know-how na zvládanie života a jeho nástrah. Našou úlohou nie je zmeniť niekomu jeho ťažký život na bezproblémový. To by sa ani nedalo. Skôr v niektorých prípadoch odvrátiť riziko totálneho rozvratu sociálneho a existenčného života rodín. To sa určite darí na deväťdesiatpäť percent.

Nie každému sa dá pomôcť, nie každému môžete pomôcť. Trápite sa pre to niekedy?

Relácia sa vysiela týždenne niekoľko nedieľ v roku a sú v nej tri príbehy. Mailov s prosbou o pomoc je mnohonásobne viac. Isteže nás trápi, ak niekomu pomôcť nevieme. Na druhej strane, je dosť tých, ktorým relácia za tie roky pomohla. Určite sú to dobre vynaložené peniaze televízie a sponzorov. A v niektorých prípadoch i naše vlastné.

Dokážete prísť domov, zavrieť dvere a príbehy ľudí nechať vonku za dverami?

Nedokážem. Jasná a stručná odpoveď. Viac o tom asi nechcem hovoriť. Mnohokrát je stretnutie s ľuďmi v núdzi i pre mňa osobne veľmi ťažké. Viete, psychicky a emočne mám ťažkú robotu a vôbec neviem vyhodnotiť, ako dlho to ešte budem vedieť ťahať.

Ako relaxujete, keď potrebujete vypnúť a nemáte čas ísť niekam na dovolenku alebo na predĺžený víkend?

So Sandrou veľa športujeme. Skoro každý deň. Máme doma malú telocvičňu a v zásade v nej trávime viac času ako pred telkou.

Riešite problémy iných, ale čo vaše problémy? Čo trápi večne vysmiateho Vila Rozborila?

Klasické problémy chlapa v strednom veku. To, aby bola moja dcéra vo svojej rodine šťastná, aby sa Sandrinej dcére Ninke darilo v škole, aby boli naše maminky ešte dlho pri sile a zdravé, aby mi klesol zvýšený tlak, aby nám rodinná pohoda so Sandrou dlho vydržala, aby sme po každých voľbách nenadávali, že sme si zle vybrali (smiech) a aby som mal ešte dlho silu a chuť robiť veci, ktoré ma bavia.

Prečítajte si viac o OTO 2017 na Pluska.sk: