Zima sa neodvratne blíži. Naznačuje to nielen vianočná výzdoba, ktorá sa už pomaly začína objavovať, ale aj to, že do kín prichádza prvá zimná komédia. Hoci ide o český film, Ženská na vrchole sa odohráva v Nízkych Tatrách  a hlavnú rolu stvárnila Anna Polívková. Má pozoruhodných filmových rodičov. Otca jej hrá jej biologický tato Bolek a mamu Jana Preissová. Slávna herečka, ktorá sa do našich pamätí zapísala predovšetkým ako slobodná matka malého Vaška, ktorý jej v komédii Ako vytrhnúť veľrybe stoličku hľadal muža, sa do kina vracia naozaj po dlhej pauze. Po pätnástich rokoch!

Neveru odpustila

Za ten čas o nej veľa počuť nebolo. Jej rozhodnutie nebrať  filmové úlohy mnohých prekvapilo, najmä keď za tú poslednú, v dráme Řád,  získala najvýznamnejšiu hereckú cenu, Českého leva. Šepkalo sa o psychických problémoch. Herečka síce prežila päťdesiat rokov v manželstve s charizmatickým Viktorom Preissom, ale ani im sa nevyhli problémy. Predovšetkým ich potrápil syn Martin, ktorý sa pre pokus o samovraždu dostal na psychiatriu. Zaskočila ju však iste aj mužova nevera. V osemdesiatych rokoch si totiž našiel milenku, s ktorou mal dcéru. Vraj dal matke peniaze, aby mlčala, ale aj tak  sa to prevalilo. Ich pevný vzťah to však nerozbilo. „Predsa sa nemohol stratiť ten chlapec, ktorého som  kedysi stretla na schodoch. A vo mne je stále to dievča.  Stále je v nás láska a dúfam, že bude až do smrti,“ povedala Preissová pred časom v rozhovore pro web Národného divadla.

Nervózne stretnutie

Zásluhu na návrate pred kameru má režisérka Lenka Kny. Ako sa jej podarilo presvedčiť herečku k spolupráci práve na komédii Ženská na vrchole?  Tu je vysvetlenie:

„Už keď som písala prvú verziu scenára, Janu som zvažovala pre postavu mamičky Anny Polívkovej. Vedela som, že pani Preissová nehrala dlhé roky vo filme, ale nejako som sa svojej predstavy nedokázala vzdať, a tak sme si dohodli schôdzku. Bola som veľmi nervózna, keď som sa mala s Janou Preissová prvýkrát osobne stretnúť. Priniesla som jej scenár a chvíľu sme sa rozprávali. Jana je veľmi citlivá a krehká žena, a zároveň silná a vtipná, proste osobnosť. Zišli sme sa potom ešte raz a Jane sa páčilo, že je film o rodine, ktorá drží pohromade."

Vymenila muža

Naposledy sa Jana Preissová objavila pred kamerou pred pätnástimi rokmi.  Odvtedy všetky filmové ponuky odmietala. Prečo teraz zmenila názor? 

„Je to o rodine a hrám milujúcu babičku, ktorou som aj v reálnom živote. Mám štyri vnúčatká a tie ma úžasne držia pri živote. A tiež ma nakrúcanie spojilo dohromady s obľúbenými kolegami," vysvetlila herečka. 

Pôvodné mal jej filmového manžela  hrať Josef  Abrhám. Necítil sa však  zdravotne fit, a tak režisérka našla Aničke iného tata - jej reálneho otca Bolka Polívku. Z Jany Preissovej s Bolkom Polívkom sa tiež stali skvelí manželia, ktorí si s chťou jeden druhého navzájom doberajú, no hlavne, aj po štyridsiatich rokoch manželstva sa majú radi. Má to tak herečka aj doma? Vraj áno. Podľa nej je v partnerskom vzťahu dôležitý hlavne humor. „A nielen v partnerskom vzťahu, ale aj vo vzťahu s deťmi, s ľuďmi pri práci. Keď sa človek berie príliš vážne, k ničomu dobrému to nevedie."

A konkrétny recept na to, aby manželstvo vydržalo?„Na to nie sú žiadne rady. Len musíte rozlišovať, čo je podstatné a čo nie. A aby ste sa mali stále o čom rozprávať, a aby ste sa spolu smiali. Humor je láska, humor je život."