Po pár týždňoch relatívneho pokoja to v Slovenskom národnom divadle opäť divoko buble. Za ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou sa len niekoľko dní pred 30. výročím Nežnej revolúcie vybrala skupina umeleckého súboru. Chceli jej osobne tlmočiť svoju výzvu, že sa im nepáči, ako ich šéfka rezortu ignoruje.

Snažia sa s ňou stretnúť a vydiskutovať si, čo ich ťaží na srdci. Bohužiaľ, zatiaľ bez úspechu. „Chceme s ministerkou hovoriť o spôsobe voľby generálneho riaditeľa, ktorá musí zahŕňať verejnú prezentáciu jeho koncepcie,“ zopakoval priamo na ulici Richard Stanke.

 

Apel na verejné stretnutie zostal bez odozvy a nabudení činoherníci museli odkráčať spred budovy ministerstva s dlhým nosom. Herec Jozef Vajda si do rezortnej šéfky stihol rypnúť, žeby sa v divadle, za ktoré zodpovedá, mala sem tam ukázať. „Do SND by sa mohla prísť pozrieť aspoň na jednu premiéru a predstaviť sa, že ja som vaša ministerka,“ nedal si servítku pred ústa nahnevaný Vajda.

Výzva členov Činohry SND ministerke kultúry Laššákovej.
Výzva členov Činohry SND ministerke kultúry Laššákovej.
Zdroj: TASR

Kypí im žlč

Známi umelci na čele s Vajdom, Stankem či Táňou Pauhofovou Laššákovej stále nemôžu zabudnúť, že na začiatku stej divadelnej sezóny vyhodila šéfa činohry Michala Vajdičku a nahradila ho dramaturgom Petrom Kováčom. Vyčítajú jej, že zlyhala po odbornej stránke, pretože na významné miesto priamo poslala človeka, ktorý neprešiel žiadnym sitom a nestáli mu v ceste žiadni konkurenční kandidáti.

Kováč podľa nich mal sedieť pred odborníkmi a svoju funkciu obhájiť plánmi na rozvoj divadla. Potvrdil by tak, že si teplý flek skutočne zaslúži. Nehovoriac o tom, že pre sťatie hlavy bývalého generálneho riaditeľa Mariána Chudovského umelcom stále kypí žlč.

Pre budovou rezortu kultúry bola aj herečka Táňa Pauhofová.
Pre budovou rezortu kultúry bola aj herečka Táňa Pauhofová.
Zdroj: TASR

„Apelujeme na ministerku, lebo nie je mysliteľné, aby mohli byť do vedenia SND dosadení ľudia bez riadneho výberového konania. To, že existuje taká klauzula a udialo sa to, keď odvolali pána riaditeľa Vajdičku, považujeme len za krízové, ale nie koncové riešenie. Tú klauzulu by mali poslanci zrušiť,“ vymedzil sa voči Laššákovej aj herec František Kovár.

Pokračovanie príspevku je na nasledujúcej strane