Má seriálová Alica aj niečo z vás alebo sa na tej role skôr zabávate?

Myslím, že som veľmi seriózna, ale priatelia ma občas podpichnú: Bože, my sme si mysleli, že Alica je bláznivá len na obrazovke, ale ty si skoro ako ona. A čo máme spoločné? Zmysel pre humor i to, že si nerobím starosti tam, kde je to zbytočné. Takú tú ľahkosť prechádzania životom, napriek tomu, že nie je ľahký...

Aj vás by bavilo liečiť utrápené duše?

Keby som sa nestala herečkou, asi by som bola učiteľka. Učiť mladých ľudí učiť sa, poznávať veci a vnímať svet je krásne poslanie. Liečiť ľudské duše je už menej radostná práca. No určite je obrodzujúce, ak dokážete pomôcť ľuďom, ktorí prežili nejakú tragédiu alebo sa nevedia vymaniť z rôznych osobných problémov.

Dokázali by ste žiť v paneláku?

Áno, ale život v rodinnom dome mi poskytuje väčšiu pohodu a slobodu. Žijú s nami aj naše psy, ráno sedíme na terase a popíjame prvý čaj, večer dlho do noci posedávame s priateľmi na čerstvom vzduchu... V paneláku by som nebola taká šťastná.

Ako beriete facky od života?

Keď sa udeje niečo negatívne, vždy si poviem, prečo práve ja? No v konečnom dôsledku sa z toho poučím. Dnes viem, že všetko zlé, čo sa mi v živote stalo, ma posunulo ďalej a som vďačná za každú lekciu. Aj keď som si ju odplakala.

Máte momentálne partnera?

Nemám nikoho, s kým by som mala spoločnú domácnosť a prežívala spoločné chvíle...

Nemáte po rozchodoch na mužov ťažké srdce?

Vôbec nie, veď so svojimi bývalými partnermi vychádzam veľmi dobre. Žijeme rýchlu a povrchnú dobu, mnohí muži aj ženy podľahnú jej silnému tlaku. Je to škoda pre obe strany.

Spytujete si potom svedomie, v čom ste urobili chybu vy?

Nemyslím, že som urobila chybu, som, aká som. Jednoducho, človek časom zistí, že my dvaja k sebe nepatríme. Zotrvávať vo vzťahu, ktorý nefunguje, traumatizuje všetkých naokolo. Ak idem do nejakého vzťahu, tak vždy čestne, nemám dôvod spytovať si svedomie.

Prajete si, aby nový partner prijal aj vaše deti?

To je nevyhnutné, deti sú súčasťou môjho ja. Inak to nejde, ja a moje deti sme jedno.

Čo pre vás znamená ísť za svojou pravdou?

Odpoveď na túto otázku, ako aj celý rozhovor, nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Báječná žena, alebo v pokračovaní článku ako súčasť Piana.

Herečka Zuzana Vačková: Aj zlé veci ma posúvajú ďalej

V prvom rade chcem byť férová sama k sebe a neklamať ani svoje okolie. Snažím sa začínať od toho človeka, ktorého vidím v zrkadle.

Kladiete na seba vysoké nároky alebo si všetko radšej zľahčíte?

Ja si život celkovo rada uľahčujem. V podstate som lenivý tvor – kuchárka na pätnásť minút, do upratovania rada zatiahnem aj iných...

Vaša dcéra Maruška hrá menšiu postavu v novom filme Juraja Nvotu Rukojemník. Vyrastá vám doma konkurencia?

O tom, čo z nej bude, je priskoro hovoriť. Miluje tanec, hudbu, výtvarné umenie, rada prejavuje svoj názor. Nevyzerá to, že by raz mala pracovať v Štatistickom úrade, vyrastá z nej originálny svojský človek.

V lete s dcérou na terase rady maľujete obrazy. Kedy bude výstava?

Tak to je výzva! Výstavu zatiaľ nechystáme, ale niektoré Maruškine aj moje výtvory už visia u nás doma na stenách.

Rada podnikáte babské jazdy. Kde ste boli s kamarátkami herečkami tohto roku?

Letecky sme sa vydali na päť dní do Florencie. Boli sme fakt slušná partia – Katka Brychtová, Biba Ondrejková, Marta Sládečková, Zuzka Tlučková, Gabika Škrabáková, výtvarníčka Veronika Gabčová Lučeničová... Užili sme si mesto a jeho nádherné pamiatky, múzeá a zákutia, s pokorou pred tým, čo všetko dokázal ľudský génius. A zažili sme aj krásne babské večery.

Z toľkých herečiek pokope museli byť Taliani paf...

Aj boli (smiech).

Čo býva hlavnou témou vašich „babincov“?

Dnes nás už viac zaujímajú deti ako chlapi. U nich vidíme nádej, že ich svojou osobnosťou a postojom môžeme ešte zmeniť. Chlapom môžeme ich vzostupy a pády už len tolerovať a nebrať to príliš dramaticky.

Ste vo veku 40+, čo je to pre ženu za vek?

Neviem, či samu seba klamem, ale ja si ho neuvedomujem.

Nemusíte sa o svoju pleť a postavu napríklad už viac starať?

Vždy som sa starala. Nevidím rozdiel v tom, že by som začala pridávať krémy alebo čas, ktorý sama sebe venujem. Ten výsledok už možno nie je taký, ako býval pred rokmi (smiech), ale nezdá sa mi, že by som tú starotlivosť zintenzívňovala. A mám už dospelého syna, pokojne by som sa mohla stať babkou. Tak načo sa tváriť, že mám dvadsať?

Takmer denne chodíte do fitka. Inak by z vás bola „buchta“?

Bola by som lenivejšia, menej spokojná a šťastná. Mám rada, keď môžem ráno vybehnúť niekam na bicykli alebo sa spotiť vo fitku. Robí mi to dobre. Neviem, či by som bola buchta, ani si to neviem predstaviť, veď od detstva sa hýbem...

Držali ste nejakú diétu?

Celý život! Od šestnástich rokov, keď som sa prvýkrát zaoblila, vidím červené svetielko, keď si objednávam druhú tortu (smiech). Ale čo už, keď som gurmánka. Milujem dobré jedlo, výborné víno, spoločnosť priateľov, príjemné večery. Nemienim sa nijako obmedzovať.

Čo urobíte, keď chcete vyzerať ešte viac sexi?

V prvom rade musím ísť medzi ľudí, ktorých mám rada. Vtedy sa cítim fajn, sexi, dobre. A či mám na sebe staré rifle a tenisky, alebo večerné šaty a lodičky, to je úplne jedno.

A vzdychnete si, čo ak tam stretnem pána pravého?

V bare ho asi nestretnem (smiech). Neviem, kde sú tí správni chlapi, ale verím, že svoju polovičku niekde mám...

Kto chce pomáhať...

Hoci je Zuzana Vačková smejko, sú aj chvíle, keď si poplače. Kedy naposledy? Vraj nedávno, po aukcii obrázkov ich kamaráta vozičkára. Svojimi dielkami prispeli aj Adela Banášová, Evita Urbaníková, Junior či Peter Sagan. „Podarilo sa nám ich vydražiť aj rozhýbať niektoré nefungujúce veci. Spojili sa ľudia, ktorí si vedeli pomôcť. A kým som prišla domov, v ten deň bolo sychravo a pršalo, v aute som si poplakala. Nie od ľútosti, od šťastia,“ priznáva herečka, ktorá v bratislavskom Divadle GUnaGU práve skúša Klimáčkovu hru Krvák. Zuzana sa našla v charite. Napríklad projekt Parasport 24 sa venuje ľuďom, ktorí zostali po úraze alebo po nejakej nešťastnej náhode na vozíčku. Snažia sa im vytvoriť podmienky na to, aby športovali. „Každý rok chodíme po Slovensku na bicykli. Za štyri dni urobíme asi štyristo kilometrov. Ak človek chce pomáhať a má to v sebe, ide za tým veľmi spontánne...“