Minulý mesiac ste sa vydali za Martina, s ktorým žijete už osem rokov. Obrad prebehol úplne potichu, bez zmienky v médiách. Prezraďte aspoň niečo.

Nehovorili sme o tom, že sa ideme vziať, ani sme neorganizovali nič špeciálne, lebo sme sa chceli vyhnúť stresu. S Martinom sme toho veľa zažili, preskákali a obrad mal iba potvrdiť to, čo už dávno vieme. Patríme k sebe, žijeme ako rodina — v dobrom aj v zlom. Vzali sme sa v dedine za Bratislavou, kde bývame, a po obrade sme si sadli na kávu. Okrem nás a dcéry Romanky dokopy už len štyria ľudia. Bolo nám super.

Vyrážate niekam na svadobnú cestu?

Nie. Berieme to tak, že cestujeme v jednom kuse — s divadlom Haaf aj s mojou kapelou The Susie Haas Band, inak, jedinou námorníckou v našej krajine. Vždy keď je to možné, spojíme vystúpenia so zaujímavým rodinným výletom. Takže zabávame ľudí, živí nás to a zároveň spoznávame rôzne kúty Slovenska. Tri v jednom.

Okrem toho ste stále so svojimi najbližšími. V Divadle Haaf ste zamestnali manžela, sestry, mamu. Nebojíte sa „ponorky“?

Mám obrovské šťastie, že v mojej rodine sú samí geniálni ľudia vyštudovaní v danom odbore, s ktorými si výborne rozumiem. Môžem im dôverovať, stopercentne sa na nich spoľahnúť. Napríklad manžel je najlepší manažér, akého poznám. Všimla som si, že keď len trocha zvýši hlas, veci okolo biznisu sa hneď vyriešia.

V čase, keď som kapelu manažovala ja, to bolo iné. Komplikovanejšie. Som mäkšia v komunikácii, neviem ľuďom povedať nie. A to napriek tomu, že som dosť silná a vraj často rozmýšľam ako chlap.

Naše staré mamy hovorievali, že my ženy toho unesieme viac ako kôň. Vo vašom prípade to platí stonásobne. Pred pár mesiacmi ste prišli o bábätko, žiaľ, už druhýkrát. Čo vám dodáva silu?

Je toho viac. No viete, že práve ľudskou silou sa momentálne veľmi zaoberám? Veľa čítam a debatujem aj o mužskom princípe, ktorý dnes vo svete hrá prím. Ja sama zvládam kopu vecí len vďaka tomu, že mám v sebe viac mužského princípu ako ženského. Keby som mala v sebe viac ženského princípu, asi som už niekde inde, napríklad na psychiatrii.

S kým o tom všetkom debatujete?

So sestrami, s manželom aj s ľuďmi, ktorí sa zaoberajú energiami a zdravím. Od nich som sa dozvedala, že ženy s mužským princípom sú síce silnejšie, ale na druhej strane ostanú často bez partnerov a niekedy nemôžu mať deti. Preto by som chcela nájsť harmóniu medzi ženou a mužom vo mne. Pomáha mi o tom všetkom hovoriť, brať to s nadhľadom. Vďaka tomu dokážem existovať.

Ako diabetička už roky rozprávate o cukrovke, čím pomáhate mnohým Slovákom s rovnakou diagnózou. O rizikovom tehotenstve pri diabete toho viete viac ako dosť. Báli ste sa po celý čas?

Nebála som sa teraz ani počas minulého tehotenstva. Nemyslela som negatívne. Najmä preto, že mám doma úplne zdravú jedenásťročnú dcéru. Okrem toho veľmi veľa diabetičiek, ktoré sú pod lekárskym dohľadom, porodí zdravé deti. To je vždy povzbudzujúce. A, nanešťastie, o bábätko prichádzajú aj úplne zdravé ženy. Je ich medzi nami veľa, len o nich nevieme. Nikto sa predsa nechváli tým, že prišiel o dieťa.

Už na začiatku rozhovoru ste zdôraznili, že s manželom ste spolu veľa preskákali. Je vám oporou o to viac, že jeho pôvodné remeslo bolo záchranárstvo?

Asi áno, táto práca úzko súvisí s jeho povahou a naopak. Veľmi na ňom obdivujem, ako vie vždy všetko zvládnuť, aký je „kľuďas“. Aby však mohol robiť záchranára, čo nie je vôbec ľahké, musel pred seba postaviť pevný štít. Hocikto a hocičo sa zaň nedostanú.

Vám sa to podarilo a držíte spolu napriek tvrdým ranám.

Vzťah je „makačka“ na plný úväzok. My dvaja sme sa dohodli, že hoci v práci zo seba vydáme maximum, vždy si ušetríme energiu aj na večer. Je dôležité vypočuť toho druhého, čo cez deň zažil, koho stretol. Hovoríme aj o ranách. S Martinom vždy „pijeme“ kávu. V skutočnosti ju nemá rád, no pre mňa ju urobí každý deň. A mne zrazu príde normálne napísať mu pesničku, ktorú mu zaspievam neskôr na koncerte s The Susie Haas Band. Jedna sa volá Prepáč mi.

Pokračovanie rozhovoru nájdete v aktuálnom vydaní magazínu Báječná Žena.

Herečka Zuzana Haasová musela prekonať stratu dieťatka: Čo jej pomohlo?