Predstavenie Jana Eyrová, kde si dostala hlavnú úlohu, je na najbližšie týždne beznádejne vypredané. Aký je to pocit?

Presne taký, po ktorom všetci herci túžia. Som veľmi rada, že ho mám už v mojom veku a je neuveriteľné, keď je v hľadisku šesťsto ľudí a ja pred nimi hrám krásnu postavu Eyrovej. Neviem, čo sa stalo, ale táto sezóna je mimoriadne úspešná a predstavenia v divadle sú dopredu vypredané. Tak verím, že televízia ho neporazí.

Hra trvá tri hodiny, nemáš potom problém byť opäť civilnou Petrou Vajdovou?

Teraz sa mi to stalo prvýkrát. Bola som taká unavená, že som nevedela prejaviť žiadnu emóciu v reálnom živote. Všetko mi bolo jedno, ale u hercov je bežné, že sa na nich nalepí všetko z postavy, ktorú na generálkach donekonečna skúšajú. Niekedy ich osudy prežívame tak naplno, že potom máme problém nájsť sami seba. Ale mňa moje postavy veľa naučili, pretože som skôr zakríknutá.

Herečka a zakríknutá? Ide to vôbec dokopy?

Keby nás ľudia niekedy videli v reálnom živote, asi by sa čudovali. Herci sú často tak veľmi unavení, že ani neveria, či predstavenie zvládnu odohrať, ale javisko je čarovné. Keď má človek zlé obdobie a hrá komédiu, smútok sa stratí. Tam som úplne slobodná.

V predstavení Karpatský thriller do teba kolega Milan Ondrík tak autenticky kopal, že som ťa pri tom normálne ľutovala. Teba to nebolelo?

Bolí to vždy až po predstavení a mám z toho aj modriny. Keby ma v reálnom živote niekto takto udrel, asi by som sa hneď rozplakala, ale na javisku sa hranice bolesti stierajú. Všetko si uvedomím až potom a stále tam nejde o život.

myslím si, že keď človek prestane na sebe pracovať, stratí pokoru a uverí v svoj úspech, vtedy prichádza jeho koniec.
myslím si, že keď človek prestane na sebe pracovať, stratí pokoru a uverí v svoj úspech, vtedy prichádza jeho koniec.
Zdroj: Branislav Šimončík

V postave Hedy Lamarrovej si sa dokonca v divadle musela vyzliecť. Kým prišiel aplauz, na javisku si stála úplne nahá. Ako si to zvládala?

Prvýkrát som išla donaha až na premiére a ani sám režisér nevedel, ako tá posledná scéna dopadne. S nahotou som vždy mala obrovský problém a mám ho dodnes. Vtedy som sa tak triasla, až som myslela, že sa zbláznim. Raz sa to dalo prekonať, lenže prišli ďalšie predstavenia. Nemohla som myslieť na to, že sa vyzliekam ja, lebo ako Petra by som to nikdy nespravila, tak som myslela na svoju hereckú postavu. Tá žena, ktorá sa po prvý raz vyzliekla vo filme, bola jedinečná, a keď to dala ona, musela som to dať aj ja.

Ty patríš k ženám, ktoré sexepíl nevyužívajú ako ženskú zbraň. Prečo? Nevieš to?

Od detstva sa mi to hnusilo. Nech si robí každý, čo chce, ale mňa uráža, keď muž ženu berie iba ako objekt sexuálnej túžby a myslí si, že v nás nie je nič viac. Pochopiteľne, všetky máme prsia a zadok, ale prečo na to tak upozorňovať? Mne niekedy robilo problém nosiť aj väčší výstrih, taká som bola hanblivá. A ak sa baby predvádzajú len tým, že ukazujú svoje telo, vyhladené tváre a predĺžené vlasy, nemôžeme sa čudovať, keď sa k nám chlapi správajú tak, ako sa správajú.

Vraj si ešte nemala dlhodobý vzťah. Si skôr typ, ktorý rýchlo zahorí a rovnako rýchlo zhasne, alebo radšej budeš sama než s mužom, ktorý za to nestojí?

Keď sa vo vzťahu stane niečo zlé, mali by sme to prekonať, ale zabudnúť sa nedá. Ak ma niekto oklame, odpustím, v tom nemám problém. Prepáčila som aj najväčším nepriateľom, ale nemôžem s ním už ďalej fungovať. Po vzťahu túžim, aj po blízkosti, no zatiaľ sa mi to podarilo len pri mame a rodine.

„Stále sa mi zdá, že kopu vecí neviem, že sa musím ešte veľa učiť. Ale konečne začínam byť na seba trochu hrdá, ten pocit mi dlho chýbal.“
„Stále sa mi zdá, že kopu vecí neviem, že sa musím ešte veľa učiť. Ale konečne začínam byť na seba trochu hrdá, ten pocit mi dlho chýbal.“
Zdroj: Branislav Šimončík

V minulosti si stále riešila svoju váhu. Prečo? Veď máš naozaj štíhlu postavu…

Moje telo ma živí, takže ho asi budem riešiť do konca života. Kedysi som bola štíhla, no v puberte sa to trochu zmenilo. Nebola som tučná, skôr plnoštíhla, a keďže mám takú stavbu tela, musela som sa s tým vyrovnať. Učitelia v škole mi však stále pripomínali, že by som mala schudnúť. A keď to v škole počúva sedemnásťročné dievča, tak to má dlhodobé následky.

Ako si potom tie kilá dala dolu?

Jana Eyrová viedla asketický život a ja som začala žiť podobne, aby som pochopila jej myslenie, aby som ju vedela zahrať čo najpresvedčivejšie. Viem, že ona žila v iných časoch, jedlo ani materiálne veci neriešila, tak som si povedala, že to musím vyskúšať na vlastnej koži. A tak moja váha išla dolu.

Teraz máš ako herečka mimoriadne úspešné obdobie, vnímaš, že si na vrchole?

Môžem ťažiť z toho, že som mladá, ale to pominie. Stále mám pocit, že som na začiatku, že musím na sebe pracovať aby som bola zaujímavá aj o desať rokov. Asi za to môže výchova. Otec je tenisový tréner, mama mimoriadne inteligentná žena, ale stále študuje všetko možné a myslí si, že to stále nie je dosť. Ja si vážim ponuky, ktoré som dostala, a konečne začínam byť na seba aj trošku hrdá, pretože to mi dlho chýbalo. Aj tak však stále cítim tú neistotu, že kopu vecí neviem, že sa ešte veľa musím učiť. Asi ma úspech nevie urobiť šťastnou, lebo po každej úspešnej premiére už myslím na ďalšie predstavenie.

Nie si na seba príliš tvrdá?

Neviem, ale myslím si, že keď človek prestane na sebe pracovať, stratí pokoru a uverí v svoj úspech, vtedy prichádza jeho koniec.

Môžem ťažiť z toho, že som mladá, ale to pominie. Stále mám pocit, že som na začiatku, že musím na sebe pracovať, aby som bola zaujímavá aj o desať rokov.
Môžem ťažiť z toho, že som mladá, ale to pominie. Stále mám pocit, že som na začiatku, že musím na sebe pracovať, aby som bola zaujímavá aj o desať rokov.
Zdroj: Branislav Šimončík

Foto: Branislav Šimončík

Najnovšie ťa spájajú s hercom Kamilom Mikulčíkom, tvoríte už pár?

Kamil je môj veľmi dobrý kamarát napriek tomu, že sa nepoznáme až tak dlho. Je to veľmi múdry, inteligentný muž. A jeho imidž na verejnosti? Mne sa páčia komplikovaní chlapi. Veľmi si rozumieme, sami nevieme, čo bude a túto tému by som nateraz uzavrela.

Zdá sa, že váš nádejný vzťah berieš dosť racionálne. Zažila si už niekedy takú lásku, ktorá ti zatemnila mozog a úplne ťa poblúznila?

Zažila. Bohužiaľ, bolo to práve vtedy, keď to nevyšlo. Keď sme nemohli byť spolu, lebo to jednoducho nebolo možné, mala som také to zatmenie mozgu a chcela som sa kvôli nemu všetkého vzdať. A odísť za ním do zahraničia. Vekom sa možno táto búrlivá emócia vytratí, no človek po nej ešte viac túži a keď ju nemá, tak mu chýba. Ale niekedy treba opustiť ideály. Odmalička čítame rozprávky o dokonalej láske, chceme ju zažiť, no láska má predsa veľa podôb. Môže byť pekná, aj keď je pokojná. A na takú čakám.