Aj herečka a moderátorka Lujza Garajová-Schrameková je už niekoľko týždňov so svojou rodinou zavretá doma. V bratislavskom paneláku im to však už išlo hore krkom, a preto sa presunuli k jej rodičom na vidiek. „Po ôsmich týždňoch sme sa presunuli na ,dzedzinu‘ k našim. Predtým sme si urobili testy ako samoplatcovia. Bola to rýchlovka. Keď sme sa nahlásili, hneď na ďalší deň nás otestovali a večer nám prišla správa, že sme negatívni. Som šťastná, že sme sa tak rozhodli, pretože s deťmi v paneláku to už bolo na palicu,“ priznala mama dvoch detí, že mala čo robiť, aby ich v troch izbách zamestnala.

Lujza si prácu na vidieku pochvaľuje.
Lujza si prácu na vidieku pochvaľuje.
Zdroj: Archív

 

Nemohli sa na to dívať

Veľmi sa teší, že mali možnosť dočasne sa odsťahovať na vidiek. „Užívame si dedinu a manuálnu prácu. Už nám prerastala burina a kríky cez rodičovský plot a nikto s tým nič nerobil. Vedľa nášho plota je socha Panenky Márie a tá je tiež strašne zarastená. Starosta je ,druk‘ a nič sa tu nedeje. Už sme sa s mužom na to nemohli pozerať, preto sme si povedali, že nečakajme na iných a chopme sa toho my! Tak sme asi týždeň s mužom sekali kríky. Ruky mám celé doškriabané, ale stálo to za to. Sedemdesiat metrov plotu sme vyčistili od ihličia a burín.“

Lujza s milovanými deťmi.
Lujza s milovanými deťmi.
Zdroj: Archív

Pomáhali im aj deti, ale len málo, pretože na vidieku majú vlastné zábavky. „Je to na nezaplatenie, akú majú slobodu. Hrajú sa vonku, čo je super, pretože odkedy sme odišli z bytu, tak som ani raz nepočula: mami, poď sem! S manželom, ani neviem ako nás osvietilo, pustili sme im film Winnetou. Odporúčam to všetkým rodičom. Dedko im vyrobil drevené nástroje a hrajú sa na Indiánov,“ tvrdí so smiechom. Popri manuálnej práci a hrách sa však s manželom striedajú aj pri výučbe. S dcérkou Grétkou (7) a synom Viktorom (11) si vytvorili učebný rozvrh. Učia sa s deťmi približne od pol deviatej do jednej poobede.