Ešte nedávno tvoje meno ľuďom na Slovensku nič nehovorilo a dnes ťa žiadajú o rozhovory aj novinári aj v Česku. Kde sa tu tak odrazu vzala herečka a nová filmová hviezda Judit Bárdos?

Neviem, či odrazu, pretože vlani som skončila herectvo na VŠMU a mám pár predstavení v nitrianskom divadle aj v Komárne. Pred tromi rokmi som si zahrala v slovenskom filme Dom, ale až Fair Play, ktorý teraz beží v kinách, spustil, že sa o mňa novinári viac zaujímajú. A zatiaľ je to príjemné.

Prečo?

Lebo si užívam, keď niekto špeciálne pre mňa vyberie super oblečenie, pekne ma nalíči aj učeše a potom mi urobí krásne fotky. Vtedy sa cítim pekná, nie ako pri nakrúcaní. Tam som si veľa mejkapu neužila. Vo filme som mala kopu scén, kde som nosila prepotené tričká a ani s tou príšernou socialistickou ofinou, ktorú mi zostrihali iba kvôli filmu, som sa sama sebe nepáčila.

Film Fair Play sa odohráva v osemdesiatych rokoch počas socializmu, ktorý z vlastnej skúsenosti nepoznáš. Kedy si si na pľaci povedala – vďaka Bohu, že som toto obdobie nezažila?

Táto veta mi napadala veľmi často. O socializme viem iba z rozprávania rodičov. A ešte z filmov Pelíšky alebo Pupendo, pretože ja som sa narodila rok pred nežnou revolúciou. Nakrúcanie som brala ako návrat do minulosti, zdalo sa mi vtipné nosiť tie neforemné športové trenírky, biele tielka zakasané dovnútra a vytiahnuté až kdesi k brade. No mne sa ten iný svet celkom páčil. Vlastne som si vyskúšala retro naživo.

Keď sa v našom kulturáku v Senci organizovali nejaké akcie alebo besedy a bolo treba niečím vyplniť program, malá Judit tam vždy bola nastúpená. Spolu s kamarátkami sme vlastne fungovali ako kultúrna vložka.
Keď sa v našom kulturáku v Senci organizovali nejaké akcie alebo besedy a bolo treba niečím vyplniť program, malá Judit tam vždy bola nastúpená. Spolu s kamarátkami sme vlastne fungovali ako kultúrna vložka.
Zdroj: Branislav Šimončík

Pokračovanie tohto článku nájdete v aktuálnom vydaní mesačníka EMMA alebo ako súčasť článku v Piane.

A čo tá erotická scéna s tvojím fimovým partnerom? Ako si ju zvládla?

Je to skôr milostná scéna a už pri čítaní scenára som vedela, že sa tomu nevyhnem. Dala som si jednu hruškovicu na povzbudenie a išlo sa na to. Našťastie, nakrúcali sme ju hneď v prvý deň. Vraj to tak režiséri robia schválne pre prípad, že by si herci príliš nesadli. Vtedy totiž na plátne hneď vidieť, že medzi nimi nie je žiadna chémia. Aj mne to vyhovovalo, aspoň som si to najhoršie odkrútila na začiatku.

Čo na to povedal tvoj skutočný frajer?

Môj partner je tiež z brandže, takže to chápe. Sme spolu rok a pol, ale viac o ňom nepoviem.

Prezraď aspoň to, čím si ťa ako chlap získal....

Poznáme sa dlho, ešte z čias, keď on bol zadaný a ja tiež. Najskôr sme boli len kamaráti, až postupne sme zistili, že nám je spolu dobre. Mne sa páčia pohodoví chlapi so zmyslom pre humor, ktorí vedia byť aj zodpovední, a to on je.

Vo filme hráš šprintérku Annu a vo väčšine scén ťa vidieť na ihrisku a v teplákoch. Chcela od teba režisérka nejakú špeciálnu bežeckú prípravu?

Samozrejme, ešte na kastingu sa ma pýtala, či som ochotná kvôli filmu trénovať. A keď som tú rolu dostala, čakala ma polročná drina s osobným trénerom. Niekedy som pri tom vážne vypľúvala dušu. Lebo keď máte ráno školu, potom celý deň skúšate v divadle, večer sa vám už veľmi behať a trénovať vo fitku nechce. Ale trikrát do týždňa sa to dalo zvládnuť.

A vypľúvala si dušu aj pred kamerou? Vo filme sú aj scény, keď ako atlétky ťaháte za sebou obrovské pneumatiky...

Pri nakrúcaní za nás veľa vecí odmakali dablérky a my sme išli až na ostrú. Lebo keby som mala tie bežecké scény opakovať päť- desaťkrát za sebou a potom ešte na ostrej klapke podať presvedčivý výkon, to by som bola polomŕtva.

Behávaš ešte aj dnes, keď už nemusíš, alebo tento druh pohybu nie je tvoja šálka kávy?

Pravidelne som začala behať asi pred tromi rokmi, pretože môj bývalý priateľ bol športovec. On ma naučil základy bežeckej abecedy a myslím, že aj vďaka nemu som dostala tú úlohu vo filme. Na kastingu som nebola až také teliatko, ktoré na ihrisku nevie, čo s rukami a nohami. A rekreačne behávam dodnes. Tak dva-trikrát do týždňa si dám päť alebo desať kilometrov. Je super, že som sa začala hýbať, lebo ako dieťa som vôbec nešportovala.

Nebavilo ťa to?

Skôr na to nebol čas, pretože ak som práve nemala klavír, obiehala som všetky dramatické krúžky a recitačné súťaže. Keď sa v našom kulturáku v Senci organizovali nejaké akcie alebo besedy a bolo treba niečím vyplniť program, malá Judit tam vždy bola nastúpená. Spolu s kamarátkami sme vlastne fungovali ako kultúrna vložka.

Keď večer idem po Bratislave električkou a zavolá mi mamina, radšej sa jej ozvem neskôr. Aby som nikoho zbytočne neprovokovala tým, že hovorím po maďarsky.
Keď večer idem po Bratislave električkou a zavolá mi mamina, radšej sa jej ozvem neskôr. Aby som nikoho zbytočne neprovokovala tým, že hovorím po maďarsky.
Zdroj: Branislav Šimončík

Preto si si v štrnástich povedala, že z teba bude herečka?

Nie, ja som išla na konzervatórium študovať klavír. Lenže tam každý študent dostane poukaz, s ktorým môže chodiť do divadiel alebo na koncerty, a ja som si niekedy v treťom ročníku uvedomila, že stále vymetám len divadelné predstavenia. A tak som si povedala, že to skúsim s herectvom na VŠMU. Sama som bola prekvapená, že ma tam vzali, pretože do ročníka brali len zopár študentov.

Ako herečka si zatiaľ na voľnej nohe, čiže bez pravidelnej výplaty. Už si sa naučila žiť s pocitom, že nevieš, či budeš mať o mesiac na rožky alebo na nové topánky?

Zatiaľ bývam u rodičov v Senci, takže keby bolo najhoršie, od hladu nezomriem. Ale je pravda, že v míňaní som opatrná a keď aj čosi zarobím, vždy myslím na to, že o mesiac, o dva môže prísť hluché obdobie. Zatiaľ bolo mojou najväčšou investíciou ojazdené auto. Kúpila som si ho vlani a minula som naň všetky zarobené peniaze.

Takže nie si ten typ, ktorý oplieska svoje honoráre na oblečenie alebo na dovolenky?

Pekným oblečením si občas urobím radosť, ale príliš naň neutrácam. Možno preto, že tie kúsky až tak neviem kombinovať. Napríklad sukne vôbec nenosím, lebo netuším, čo si k nim obliecť. A v lete mám rada šaty, k nim si našuchnem žabky a nič viac neriešim.

Tvoj otec je aktívny politik, nedávno dokonca kandidoval na prezidenta. Baví ťa baviť sa s rodičmi o politike?

Vôbec. Politika ma ani nikdy nezaujímala a odkedy sa venujem herectvu, stále čítam rôzne hry a scenáre, takže ani na obyčajné noviny nemám čas. A na to, že môj otec je v politike toľké roky, o nej viem zúfalo málo. Možno sa to zmení, keď budem staršia a keď začnem rozmýšľať nad tým, v akej krajine by som raz chcela vychovávať svoje deti. Ale tak skoro to asi nebude.

Tvoja filmová postava Anna rieši aj problém emigrácie – či odísť za otcom, ktorý žije v zahraničí, alebo zostať v komunistickej krajine. Ty by si mala odvahu odísť odtiaľto raz a navždy?

Keby som vyrastala v komunizme, tak určite áno, pretože to tu nebola žiadna sláva. A pokojne by som odišla aj dnes, ja som totiž celkom dobrodružná povaha. Možno nie zo dňa na deň, pretože si radšej veci dopredu naplánujem, ale nemala by som problém zbaliť sa a ísť skúsiť šťastie niekde do sveta.

V míňaní som opatrná a keď aj čosi zarobím, vždy myslím na to, že o mesiac, o dva môže prísť hluché obdobie.
V míňaní som opatrná a keď aj čosi zarobím, vždy myslím na to, že o mesiac, o dva môže prísť hluché obdobie.
Zdroj: Branislav Šimončík

Foto: Branislav Šimončík

Tvoji rodičia sú maďarskej národnosti, ale narodila si sa a vyrastala na Slovensku. Nemáš trošku chaos v tom, kto vlastne si?

Ako dieťa som v tom mala trošku zmätok. Hovorila som si, že by som to mala jednoduchšie, keby som patrila k väčšine a keby mi každý nevyhadzoval na oči, že mám prízvuk. Ale dnes to vidím inak. Dorozumiem sa po slovensky aj po maďarsky, môžem ísť trebárs do Budapešti a pozrieť si tam film bez titulkov, dokážem čítať knihy v oboch jazykoch a keby ma raz herectvo neuživilo, pokojne si môžem na seba zarábať ako prekladateľka. Beriem to ako obrovskú výhodu.

Tie výčitky boli len o prízvuku alebo občas padnú aj tvrdšie slová?

Občas sa mi stane, že keď sa bavíme s kamoškou na ulici a niekto nás počuje, neodpustí si nepríjemné hlášky, že Maďari patria za Dunaj. A musím sa priznať, že keď večer idem po Bratislave električkou a zavolá mi mamina, radšej sa jej ozvem neskôr. Aby som nikoho zbytočne neprovokovala tým, že hovorím po maďarsky. Ale nijaké iné problémy som nemala, dokonca ani na vysokej škole nie. Práve naopak, tam sa profesorom páčil môj temperament.

Teraz otázka na telo – slovenské halušky alebo maďarské halászlé?

Jedno aj druhé, pretože ľúbim oboje. Vážne. Keby som sa naozaj musela rozhodnúť, tak si najskôr dám rybaciu polievku a potom halušky, pretože naopak by to asi nešlo. Jediné, v čom sa necítim ako pravá Maďarka, je to, že nemám rada „čípoš“, čiže štipľavé jedlá.

Kde sa vidí Judit Bárdos o desať rokov?

To budem mať tridsaťpäť, takže si viem predstaviť, že by som mala už aj rodinu a nejaké deti. V kariére nič neplánujem, dokonca nemám žiadnu vysnívanú postavu, v našom povolaní to aj tak nemá zmysel. Ešte na škole mi jedna mladá režisérka povedala, že už má plné zuby toho, ako stále hrávam melancholické chúďatká alebo ženy trpiteľky, a vymyslela pre mňa rolu zlatokopky. A veľmi ma to bavilo. Lebo ja sa v divadle poriadne vybláznim a potom som doma úplne pokojná. Taká tichá voda.