Neberiete každú seriálovú postavu, prečo práve Elišku?

Z toho, čo mi o nej porozprávali, sa mi zdalo, že Eliška je iná ako predchádzajúce ponúkané roly. Že veľkosťou nebude rozsiahla, že to bude distingvovaná dáma, stojaca trochu v úzadí, a že v nej môžem byť aj sama za seba...

Prežiť život s umením – to je krásny údel. Nemal občas aj príchuť trpkosti?

Herecká práca je naozaj krásny, ale hlavne ťažký údel. Najmä ak si založíte rodinu. A podobne ako v iných povolaniach, život neprináša len sladké, ale aj tienisté chvíle.

Aj váš manžel je herec, podobne dve z troch vašich detí. Je podľahnutie mágii divadla dedičné?

Nemyslím si to. Musí tam však byť nejaký predpoklad, talent, vplyv rodiny a prostredia, kde deti vyrastajú, ale aj problémy, s ktorými sa ich rodičia boria. Cestu, ktorú si naše deti vybrali, poznali, vedeli, do čoho idú. Bola to ich voľba.

Čím by ste boli vy, keby ste sa nestali herečkou?

Zbožňovala som najmä históriu. Dodnes ma baví literatúra faktu a politika, s čím každému leziem na nervy (smiech). Rada debatujem o dôležitých veciach, o spoločenskej situácii...

Nemali ste po revolúcii chuť ísť do politiky?

Keď som videla, kto všetko v politike vtedy bol a ako sa „prešupli“ z jednej jedinej veľkej strany do viacerých strán a všade to robia rovnako, ambície ma rýchlo prešli.

Vaša dcéra Svetlana aj syn Stano žijú a hrajú v Brne. Mrzelo by vás, keby mali bežné povolania?

Naopak, bola by som len rada. Najstarší Samko si vybral futbal, Stano robil v Nitre hokej, Svetlanka chodila na tanec. Chcela študovať kombináciu tanec – angličtina, čo u nás veľmi nešlo, a tak v rámci štúdia na lýceu strávila rok v Arizone. Potom sa rozhodla vyskúšať brniansku Janáčkovu akadémiu múzických umení. Predtým sa hanbila spievať a nikdy nehrala divadlo, ale všetko to skryté v nej sa otvorilo práve v Amerike.

Samo bol známym futbalistom. Aký pocit má matka, keď jej syna vynášajú z ihriska na nosidlách?

Strašný! Pamätám si na tú bezmocnosť, keď ho počas istého prípravného zápasu odnášali do sanitky. A ešte počúvať tie reči, čo vykrikujú na vaše dieťa... Bála som sa, že moja úzkosť mu zapríčiní ďalšie zranenia. V tom som poverčivá. Radšej som na Samkove zápasy prestala chodiť.

Keď sa v lete všetci stretnete na vašej chalupe na Záhorí, neplynie čas akosi inak?

Plynie, ale už tam chodíme zriedkavo. Hlavne Svetlanka si to tam v detstve užila. Boli časy, keď sme tam trávili aj Vianoce. Teraz sa na chalupu dostaneme len v lete a deti aj s rodinami za nami prídu aspoň na týždeň.

Aká ste stará mama? Máte s vnukmi aj nejaké domáce rituály?

Máme ich päť. Najstarší Martinko sa narodil na Tenerife. Ďalší chlapci prišli na svet až po Samovom návrate z Norimbergu domov, syn Stanko žije s rodinou v Brne, takže o rituáloch sa dá len ťažko hovoriť. Ak nejaké máme, tak sú to spoločné obedy. Viem, čo vnukom chutí, čím ich poteším, keď k nám prídu.

Celý život s jedným mužom – boli aj náročné roky a zaťažkávacie skúšky?

To teda boli! Najťažšie bolo, že sme mali oboch synov po sebe. Marián už mamu nemal ani ja rodičov, tak sme si museli nejako poradiť. Nájsť zodpovednú paniu, zaplatiť jej. V Nitre sme mali to šťastie. A keď som sa rozhodla aj pre tretie dieťa, zostala som už doma dlhšie.

Bolo sa treba obracať?

A ako, platy vo vidieckom divadle boli mizerné. Každá ponuka z televízie a dabingu prišla vhod. No aj presúvanie medzi Nitrou a Bratislavou bolo namáhavé. Stíhať večerné predstavenia, potom deti... Najväčší stres však nastal, keď sme roku 1989 prijali ponuku z bratislavskej Novej scény.

Prečo, veď to bol revolučný rok?

Je pravda, že po revolúcii vládla v divadle úžasná atmosféra. Prišli za nami ďalší kolegovia, aj Jožko Bednárik, robili sme krásne predstavenia. Nová scéna bola dobre naštartovaná, ale kde a prečo sa to celé pokazilo? A kto to má na svedomí? Marián stratil angažmán v roku 1995, ja o dva roky neskôr. Zložité obdobie, veď z našich detí stál vtedy na vlastných nohách iba najstarší Samko.

S manželom ste boli úzko spätí s divadelným čarodejníkom Jozefom Bednárikom. Nenarodí sa taký režisér len raz za dlhé roky?

Nech mi každý odpustí, ale ak zažijete Bednárika a porovnávate ho s inými, stále mi niečo chýba. Beďo bol len jeden. Česť výnimkám, keď vám rola alebo inscenácia výnimočne sadne. Mne naposledy v Divadle Aréna predstavenie Mikve.

V sitkome Susedia ste preukázali aj svoj komediálny talent. Ste rada, keď sa diváci a ľudia vôbec smejú?

Samozrejme. A keď sme už pri Béďovi, my sme spolu účinkovali aj vo viacerých komédiách. Napríklad Kto ukradne nohu, bude mať šťastie v láske. Dokonca sme hrali milencov. Lenže potom ma zaškatuľkovali do drám, z ktorých pribúdajú len vrásky... (smiech).

Čo si myslíte o ženách, i o herečkách, ktoré sa za svoje vrásky hanbia?

Je to ich vec. Keď sa hanbia, nech sa hanbia, samy musia vedieť prečo.

Mnohé ženy hovoria, že vo vráskach majú zaznamenaný celý život...

Jasné, veď o tom to je.

Vy by ste si dali vpichnúť do vrások botulotoxín?

Ani za svet (smiech)! Veď potom sa ťažko hrá. Mimika odchádza, výraz je strnulý a veľmi to vidieť.

Ste rada elegantná dáma?

Neviem, mám to po maminke. Asi v dvanástich rokoch som sa naučila šiť, odvtedy som si všetko – azda okrem plaviek – šila sama. Mariánovi aj kabáty a nohavice, lebo sa mi nepáčilo, čo bolo dostať v obchodoch. A dnes? Snažím sa, ale už nemám také šikovné ruky a ani oči mi poriadne neslúžia.

Prežívate v obchodoch s módnymi kúskami skôr potešenie alebo stres?

Úplný stres. Práve preto, že viem, ako by to malo alebo mohlo vyzerať. Na môj vkus sú tie veci trochu „cirkusantské“. A nemyslím si, že za handry by sa mali vyhadzovať veľké peniaze. Nie sú predsa až také životne dôležité. Kedysi som rada zašla aj do secondhandov či do outletov, kde sa dali kúpiť aj značkové veci...

V divadle ste sa často líčili sama. Máte obavy, že vizážistky netrafia váš vkus?

Áno. V televízii sa mi stáva, že o svojej role mám nejakú predstavu a oni mi ju tou maskou trochu narušia. Nikdy sa mi nepáčilo, keď mi niečo umelo prirobili, parochne som doslova neznášala. Každému muselo byť jasné, že je to niečo neživé. Ani Jožko Bednárik neznášal, keď sa niečo akože strašne vylepšovalo. A keby zo sveta zrazu zmizli farby na vlasy, viete, koľko by tu bolo šedivých babičiek?

Spýtajte sa politikov

Urazilo by Evu Matejkovú, keby jej niekto povedal, že je celebrita? „Čo už ma taká hlúposť môže uraziť. Len by som sa pousmiala, ale pravda je, že je to veľmi zneužívané slovo. Malo by to byť o úplne iných ľuďoch, ako o tých, čo sa dnes takto prezentujú,“ hovorí sympatická herečka a dodáva, že nielen herci sú na očiach a pracujú s ľuďmi, ale aj lekári, učitelia, úradníci, nehovoriac už o politikoch. „Tých sa treba pýtať, nech povedia pravdu. To máte ako s tými vráskami a so šedinami, tam niekde sa začína zakrývanie reality...“