V SND hrá už päťdesiatšesť rokov, hrdo vyhlasuje, že je „integrovaná Slovenka“. Jej mama síce pochádzala zo Srbska, otec z Macedónska, no malú Božidaru (77) priviedli do Bratislavy, keď ešte nemala ani rok.

Vždy patrila k najkrajším slovenským herečkám.
Zdroj: TASR, Archív

V škole sa jej vraj posmievali nielen pre nezvyčajné meno, ale aj preto, že si plietla písmená h a ch. Dnes už na to spomína s veľkým úsmevom. Pani Božidaru mrzí len jedno, že pre politickú situáciu v socialistickom Československu nespoznala svoju zahraničnú rodinu. „Príbuzných som v živote nevidela. Tých, s ktorými som sa bližšie spoznala, by som mohla spočítať na prstoch jednej ruky.“

Chýbala jej babička

Práve pre rodinu za hranicami sa herečka líšila od slovenských spolužiakov. „Závidela som im, keď chodili na prázdniny k starým rodičom niekam na vidiek, ja som to nepoznala,“ priznala v jednom z rozhovorov.

S Jozefom Adamovičom tvorili nielen manželskú, ale aj umeleckú dvojicu. Zahrali si v Hájnikovej žene.
Zdroj: TASR, Archív

Je presvedčená, že človek by mal poznať svoj pôvod a vedieť, odkiaľ pochádza. Vlastný medzinárodný pôvod považuje za plus. „Myslím si, že mixovanie je z genetického hľadiska veľmi zdravé. Slovensko môže byť spokojné – keďže sa na našom území križovali rôzne cesty a migrovali národy, sme tu dobre namiešaní.“

Božidara Turzonovová si zahrala v Paneláku.
Zdroj: TV Joj

A má pravdu. Výrazná kráska dostala prvú filmovú príležitosť už na VŠMU. Bolo to vo filme Most na tú stranu, kde si zahrala so svojím budúcim manželom, hercom Jozefom Adamovičom. Dnes už je vdovou, no lásku jej dávajú dcéry Andrea a Lucia a vnúčatá.