Spis od udavačov o hercovi Vladovi Černom prijal istý pán Sýkora a viedli ho pod krycím názvom ASTORKA. „Vôbec som o tom netušil, počujem to od vás prvýkrát. Vysvetľujem si to tak, že sme boli partia s Milanom Kňažkom, Dežom Ursínym a chodili sme si sadnúť na pivo do krčmy, a asi preto ma podozrievali. Spomínam si, že raz ma niekto za voľačo udal a mal som zákaz vycestovať,“ povedal Šarmu zaskočený Černý.

Preverovanou osobou bola v minulosti herečka Zdena Studenková (65) aj hudobník Robo Grigorov (55) s krycím menom ROBO, ktorý si s režimom natoľko nesadol, že sa rozhodol emigrovať. Naopak, medzi tými, na ktorých padol tieň podozrenia, si veľmi dobre rozumeli s komunistami, je podľa dokumentov Ústavu pamäti národa aj spevák Richard Müller (58).

Kosák a kladivo boli poznávacie znaky komunistov.
Kosák a kladivo boli poznávacie znaky komunistov.
Zdroj: archív

Krycie meno má HEREC, avšak chýba kategória, či bol len preverovaná osoba, alebo azda agent ŠtB. Často sa tiež v tejto súvislosti skloňuje meno Jozefa Banáša. Mnohí umelci však o tom, že figurujú v dokumentoch ŠtB, vôbec nevedeli. Príkladom je herečka Jiřina Bohdalová (88), ktorú po revolúcii obvinili zo spolupráce s minulým režimom. Obrátila sa na súd a vyhrala. Jej meno museli zo záznamov vymazať.

O to isté sa roky snaží aj český premiér Andrej Babiš (65), údajne dôverník a agent BUREŠ, ktorý všetko popiera. Zatiaľ mu však nepomohla ani žaloba na Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva a z nelichotivých spisov ho nevymazali.