Ministerka kultúry Natália Milanová leží v žalúdku mnohým, ktorí tvrdia, že sa len prizerá ich problémom. Rezortná šéfka to odmieta a vyzvala 220-tisíc ľudí pracujúcich v kultúre, aby radšej vyplnili registračný formulár, s ktorým pôjde za vládnym „financmajstrom“ Eduardom Hegerom. Minister totiž nepustí ani euro bez potrebných dát kto, na čo a prečo finančnú injekciu potrebuje. „Zaočkovať“ sa pokúsil aj herec Maroš Kramár. Zvedavosť mu nedala a formulár si teda vyplnil. Ďaleko však nezašiel. Šéfke Milanovej, ktorá poslala ľudí do šichty do klientskeho centra, aby bezradným žiadateľom s registráciou pomohli, niečo odkázal.

Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku kompenzačných schémach v súvislosti s ochorením Covid-19 po 43. rokovaní vlády SR v Bratislave 14. októbra 2020. S opatreniami, ktoré obmedzia šírenie nového koronavírusu, ale aj normálne pracovné fungovanie desiatok tisíc ľudí, predstavuje vláda aj ďalší plán pomoci, tzv. Prvú pomoc+. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Ako vidíte situáciu v kultúrnej sfére? Ako sa dotkla vás?

Je to tragické, ale je to pandémia… My starší, čo máme niečo našetrené, to nejako prežijeme. Oveľa horšie sú na tom mladí, ktorí majú pôžičky a nemajú našetrené. Niektorí ľudia nám nadávajú, že sme darmožráči, ale ťažko vysvetlíte človeku, ktorý nikdy nehral trojhodinové predstavenie, či to je ťažké, alebo nie. Ja si vážim každé povolanie, bol by som rád, keby si ľudia vážili aj moju prácu. Samozrejme, niečo je lepšie platené a niečo horšie. Taký istý výkon, ako podám ja, podá aj mladý začínajúci herec, ktorý, samozrejme, za to nedostane tie isté peniaze, čo ja. Ale čo je spravodlivé? Je mi ľúto všetkých, ktorí už nemajú zásoby.

Pokračovanie na ďalšej strane.