Hoci po korone je každá spoločenská udalosť dobrá, premiéra komédie Bourák bola výnimočná. Jednak bola prvá po vynútenej pauze, no hlavne sa tu zišla vyberaná spoločnosť. Hoci, v závere večera to tak noblesne nevyzeralo.

 

Cuky útočí na Čechy

Popravde, film nemá až také dobré recenzie, ako by sa čakalo, je však  isté, že za ním stojí česká filmárska špička. Nakrútil ho režisér a producent Ondřej Trojan, ktorý ako jeden z mála v našich končinách získal nomináciu na Oscara.

Bolo to za film Želary, v ktorom si menšiu rolu zahral aj brat Ivan, snáď najvyťaženejší český herec svojej generácie. Teraz dostal hlavnú rolu spoločne s ďalšími hviezdami ako Jiří Macháček, Kryštof Hádek, Matej Ruppert.

Vo filme sa však objavia aj Slováci. Milan Ondrík, ktorého hviezda v Česku stúpa najmä odvtedy, čo nakrútil s  Janom Hřebejkom televízny film Veterán. Ady Hajdu  je tu naopak stálicou už roky, v českej kinematografii je veľmi žiadaný. Nečudo, že obaja merali cestu do Prahy, veď premiéra môže byť príležitosťou dohodnúť si ďalší džob. A s nimi prišla aj slovenská herečka Alena Pajtinková, pre ktorú je Bourák vlastne prvý veľký film.

V komédii sa mihne aj slovenská komička Petra Polnišová, ktorá však nie je v Čechách taká hviezda ako doma. Možno ju teraz české filmové publikum objaví. Okrem Bouráku stihla totiž natočiť aj komédiu Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Alkohol ho zložil k zemi

Vráťme sa však na premiéru. Prišli sa na ňu pozrieť aj herci, ktorí rolu nedostali, ako Aňa Geislerová, alebo Jaroslav Dušek.

Po premietaní sa konala búrlivá afterparty, ktorá sa z kina presunula von na ulicu. Paradoxne, najviac na nej nevyvádzali hviezdy filmu, hoci Jiří Macháček  to vie roztočiť, ako neraz predviedol. Teraz sa však najviac bláznil herec a režisér Jiří Mádl, ktorý prišiel podporiť kolegov a obzrieť  si konkurenciu. Obletoval hlavne herečky  Hanu Wagnerová a Petru Nesvačilovú.

Rozbláznenú partičku pribrzdil až príchod sanitky. Ukázalo sa, že jeden z premiérových hostí to prehnal s alkoholom  až tak, že mu prišlo zle a odpadol. Nebol to však nikto z celebritných hostí, ale neznámy muž. Známe tváre, vrátane Slovákov,  boli síce v dobrej nálade, ale dekorum si zachovali.