Na stránke Harry Potter doma sú naozaj hviezdni učitelia angličtiny.
Zdroj: Archív

Hoci Spojené kráľovstvo je stále veľmi riziková krajina, tento virtuálny výlet do Londýna vás neohrozí. Môžete ho navyše využiť na lekcie angličtiny s celebritami. Aj Harry Potter bude váš učiteľ angličtiny!

Rowlingová zasahuje

Na koronavírus doplatili aj tí, ktorí si kúpili vstupenky do potterovského sveta v Londýne. Expozícia, ktorú vybudovalo Warner Bros. Studio je, samozrejme, zatvorená. Minimálne do konca júna a vraj sa uvidí, čo bude ďalej. Zatiaľ predĺžili platnosť už zakúpených vstupeniek a darčekových voucherov do konca budúceho roka a ďalšie objednávky nerobia. Akí by to však boli čarodejníci, keby si neporadili s nejakou koronou? Veď porazili aj Voldemorta, no nie?!

Než sa zase otvoria brány unikátnej interaktívnej výstavy, kde sú inštalované nielen filmové rekvizity, ale aj celý rokfortský hrad, jeho triedy, uličky v podhradí či kostýmy hercov a čarovných bytostí, je tu možnosť virtuálneho spojenia so svetom čarodejníkov. Vďaka webovej stránke HarryPotterAtHome.com, ktorú spustila samotná Joanne K. Rowlingová.

Potter u vás doma

Spisovateľka si živo vedela predstaviť znudené deti zatvorené v bytoch v karanténe a ich zúfalých rodičov. Práve im sú určené stránky Harry Potter doma. Cieľom bola udržať ich v bezpečí domova. Nájdu tam hodiny a hodiny zábavy. Hry, testy, dokonca aj obchod nazvaný Nástupište 9 a 3/4, kde sa dajú kúpiť rôzne hračky súvisiace s čarodejníckym svetom.

Pre Slovákov majú stránky jeden veľký bonus, deti si pri hrách nenásilne precvičia angličtinu. A nielen vtedy, keď si robia vedomostný kvíz, ako sa vyznajú v čarodejníckom svete. J. K. Rowlingová totiž prišla s ďalším projektom. Knihu Harry Potter a Kameň mudrcov čítajú v pôvodnej anglickej verzii viaceré známe osobnosti. Videonahrávky týchto čítaní sú dostupné na webovej stránke, audionahrávky sa dajú vypočuť exkluzívne cez Spotify.

Aj na počúvanie

Jednotlivé kapitoly pribúdajú postupne, v týždňových intervaloch, a kompletná audiokniha so všetkými 17 kapitolami bude k dispozícii v polovici leta. Prvú kapitolu čítal dokonca Daniel Radcliffe osobne, hoci inak už s Potterom nechce byť veľmi spájaný.

V reprodukcii ďalších kapitol sa striedajú aj futbalista David Beckham či Eddie Redmayne. Tento sympatický herec síce nezahral priamo v potterovkách, je však hlavnou hviezdou filmov o fantastických zveroch a Grindelwaldových zločinoch. Je to zážitok, vidieť a počuť ho, ako sa milo prihovára priamo zo svojej obývačky a krásnou zrozumiteľnou angličtinou číta úryvok z knihy. Takúto profesionálnu a zábavnú lekciu angličtiny ocenia nielen deti, ale aj dospelí, ktorí sa chcú precvičiť v odpočúvaní a porozumení jazyka.