Speváčka patrila k ľuďom, ktorí panikárili už pri prvej vlne korony. Obávala sa nielen o vlastné zdravie, ale aj o dosah pandémie na kultúru. A to netušila, že na ňu na jeseň zrejme čakajú vážne problémy. V čase našej uzávierky ešte nebolo celkom jasné, čo sa deje, ale špekulovalo sa aj o tom, či sa nenakazila koronavírusom, a vzhľadom na vek a dlhoročné zdravotné problémy má veľmi ťažký priebeh choroby. Isté je, že musela zrušiť všetky svoje záväzky.

Prorocké slová

To, aký má strach z nového vírusu, vyjadrila Hana Zagarová ešte v máji v rozhovore pre český Expres. „Som smutná, sklamaná a vydesená, čo sa bude diať,“ priznala. Vysvetlila, že sa bojí čo len pomyslieť, ako to bude s koncertmi vrátane spoločného so Štefanom Margitom, ktorý s manželom plánovali na jeseň.

„Ťažko sa mi hovorí, som naozaj smutná, keď si predstavím, čo bude s českou kultúrou. Je veľmi pravdepodobné, že skončí. Ľudia sa budú báť chodiť na koncerty, do divadiel, do kina, nebudú mať na to peniaze,“ vyjadrila sa.

Teraz sa však koncert paradoxne zrušil nie pre nezáujem, ale pre jej zdravie.

Ruší záväzky

Zlé tušenie speváčky sa vyplnilo. Korona u našich susedov v septembri zase naplno vzbĺka. No hlavne, Hanka sa nemá dobre a ruší dohodnuté akcie. Odpískal sa koncert paradoxne nazvaný Konečne spolu, kde mali spievať duetá so Štefanom Margitom. Na poslednú chvíľu odriekli aj účinkovanie v Šou Jana Krausa. Iba deň pred nakrúcaním, takže namiesto dvojice dostala veľký priestor modelka Simona Krainová so svojím psíkom.

Oficiálne mala byť dôvodom viróza a to, že by nemohli s Margitom zaspievať plánovanú pesničku. Keďže je však speváčka profesionálka zo starej školy, ktorá neraz koncertovala aj s horúčkou, je jasné, že nejde o maličkosť. Navyše, inak zhovorčivá pani Hanka a jej manžel sa obrnili mlčaním a nebrali telefóny. Na verejnosť však presiaklo, že je v nemocnici a špekuluje sa o ťažkom priebehu Covid-19.

Zrádza ju aj krv

Aj v minulosti sa už stalo, že manželia prestali komunikovať a vždy boli na vine vážne zdravotné komplikácie. Pred troma rokmi napríklad speváčka na poslednú chvíľu zrušila vystúpenie v Bratislave, lebo musela ísť akútne na transfúziu krvi. Od mladosti totiž bojuje s vážnou krvnou chorobou, niekoľkokrát jej išlo o život. Nemohla mať deti a dlho neverila, že sa dožije aspoň päťdesiatky. Netají, že jej napokon pomohol aj liečiteľ a jej stav sa stabilizoval. Celkom sa však nikdy nevyliečila a transfúziu musí občas dostať. „Som ako upír. Blednem, som smutná. Zrazu dostanem krv a je mi skvele,“ priblížila svoju chorobu v jednom z rozhovorov. Či je príčinou jej tajených ťažkostí hemoglobinúria alebo nový vírus, zrejme čoskoro vyjde najavo.