Jún je časom výletov, tie najkrajšie zažijte hneď za našimi hranicami. Zámok Milotice na južnej Morave zachytáva bežný deň kniežacej rodiny v období medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Seilernovci, ktorým panstvo patrilo, vstávali o šiestej ráno, o siedmej sa po prvý raz modlili. Nikdy sa neprejedali, pretože domáci pán sa držal hesla: Plné brucho zhasína ducha. Deti spávali v izbách, kde sa nekúrilo ani v zime.

Prehliadka v kostýme

Na pyžamá si natiahli kožúšky, postele im zohrievali teplé tehly. Základné vstupné do zámku je 150 českých korún. V očarujúcom prostredí vznikli rozprávky Za humnami je drak, Nebojsa, Žabí princ, ale aj spevácka šou Talentmánia. Novinkou Milotíc je prehliadka v dobovom kostýme. Za 300 českých korún si v požičovni vyberiete barokové, rokokové či romantické šaty a vyrazíte do záhrady. Nie len kvôli tomu sem chodia návštevníci z celej Európy.

V zámku Milotice sa dnes môžete prejsť v historickom kostýme.
Zdroj: JÁN DZÚR

Zaplatili milión

Ak vám sú Milotice povedomé, poznáte ich z televíznej šou Talentmánia. Pred jedenástimi rokmi sa v ňom porotcovia Adela Banášová, Alena Šeredová, Paľo Habera a Zdeněk Troška zmenili na hollywoodské hviezdy.

Na úvodnú šou prileteli vrtuľníkom, moderátor Leoš Mareš sa v ňom dokonca ubytoval. Blesk vtedy priniesol správu, že televízia  za desať dní prenájmu údajne zaplatila zámku milión českých korún.  Začiatok Talentmánie sprevádzal ohňostroj, dnes už jej miesto zabrali iné televízne šou. No krásny zámok na Morave je tu stále...