V období, kedy sú v móde dáta, grafy a tabuľky, zverejnil  Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) desať skladieb, ktoré v roku 2020 najčastejšie zneli z našich rozhlasových staníc.

Až v polovici z nich má prsty Vladimír Krausz, výtvarník a textár z Kežmarku, ktorý sa na večierkoch medzi bratislavskou smotánkou takmer neukazuje. Kto sú ďalší najhranejší textári?

Boris Filan
Zdroj: Richard Ernst

Balast z rádií

Dávno sú preč časy, kedy dobrý text musel byť básňou. Nad balastom, ktorý dnes znie z komerčných rádií, čnejú svojimi dielami textári najhranejších hudobných diel. V prvej desiatke je aj Boris Filan, Kamil Peteraj, Daniel Hevier, či Ľubomír Zeman. Všetci spolupracovali s najväčšími hviezdami slovenskej populárnej hudby.

V ich spoločnosti sa ale teraz ocitol aj Koloman Magyary, známy ako raper Kali z Petržalky.  Aj na jeho príklade je jasné, ktorým smerom sa posunul hudobný vkus rádií a ich poslucháčov. Neviete si spomenúť na žiadny z jeho refrénov?

Slávnostný galavečer ankety Osobnosť televíznej obrazovky "OTO" za rok 2019 v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Na snímke Koloman "Kali" Magyary.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Text  Kaliho

Podľa svojho gusta, nabíjam svoje ústa,
moje meno Kali, teší ma, moja úcta.
Že vraj som zvláštny, že vraj som iný,
j...m vaše názory, p...bte sa s nimi

Slovenský spevák žijúci v Prahe, Miroslav Žbirka, pokrstil v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei THE BEST OF MIRO ŽBIRKA 3CD a MIRO ŽBIRKA SONGBOOK. Krstným otcom bol legendárny textár Kamil Peteraj. Krst a následná autogramiáda sa odohrali vo vonkajších priestoroch za dodržania prísnych hygienických opatrení proti šíreniu nákazy SARS-CoV-2, ako napríklad meranie teploty či povinného prekrytia vrchných dýchacích ciest. Na snímke Miroslav Žbirka a Kamil Peteraj.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Text Kamila Peteraja

Vždy budú padať hviezdy a rosa
A láska pôjde za láskou bosá

Posledné prvé Všetky sa stretnú
Sú také cesty navždy sa pretnú
Ó vlčie maky! Dievčenské sukne!
Zostanú slzy? Vietor ich sfúkne

Zas budú padať hviezdy a rosa
A láska pôjde za láskou bosá

Nájdete pár rozdielov?