A nechcela prísť dcéra a vnučky za vami? Dovolili by ste im to?

Áno, chceli, ale jednoducho nemôžu, ja som predsa už len ohrozená skupina, takže zatiaľ som povedala nie. Ani ony nechcú do lietadla sadnúť a už to nie sú malinké deti. Najmladšia má 15 a najstarší vnuk 23 rokov. Ony si už žijú svoj život, aj keď ja doň chvalabohu patrím, sme v kontakte. Niektoré babičky sú z toho smutné, keď ich vnúčatá majú svoj život, ale prepáčte, to neznamená, že už vás nemajú rady. A čiastočne vás aj „okopčili“, možno ste im poslúžili ako vzor, ako sa riadiť v tomto bláznivom svete.

Vnučky Gizky Oňovej sú už veľké slečny.
Vnučky Gizky Oňovej sú už veľké slečny.
Zdroj: archív

Pýtajú si vnučky od vás rady do života alebo ohľadne vzťahov, lások?

To nie, také témy neriešime. Odo mňa už nechcú, aby som ich školila. Keď boli malinké, starala som sa, okúpala ich, uložila. Chodili sme spolu na kúpaliská a výlety, ale jednoducho prišla doba, že musia niektoré veci zažiť na vlastnej koži. V mnohých sférach darmo máme skúsenosti a roky, ale už nevieme poradiť. To, že mám vyše 70, neznamená, že môžem mladého človeka večne poučovať. Svet sa zmenil, zmenili sa nároky, profesie, nie j to také jednoduché. Keď my sme boli deti, rodič dieťa dokonale nasmeroval, pokiaľ bol citlivý. Ale aj tak je správne, keď rodič nechá voľbu na decku.

Gizka so svojimi milovanými vnúčatami
Gizka so svojimi milovanými vnúčatami
Zdroj: archív

A čo zásadné sa podľa vás zmenilo u novej generácie?

Príliš veľa času trávia na „kompjútroch“ a telefónoch. Odišla obyčajná komunikácia medzi ľuďmi. V tom virtuálnom svete hľadajú deti uplatnenie, zábavu, všetko. Ale pripúšťam, že nie každý, kto „čumákuje“ do toho telefónu, sa len zabáva, lebo dnes to skoro každý potrebuje aj na prácu. Treba však nájsť rovnováhu, aby človek ešte zostal ľudským a aby sa dokázal tešiť napríklad pri pohľade na prírodu. My ako deti sme vedeli, ako sa pestuje paradajka, paprika, jednoducho sme v tom vyrastali a pomáhali sme pri tom. Dnešné deti a hlavne tie mestské sú úplne mimo. Možno majú aj desať rokov a nemajú šajnu, odkiaľ je mlieko, myslia si, že to sa len otvorí nejaký kohútik.

Pokračovanie na ďalšej strane.