Jiří Černý je rešpektovaný muzikológ a kritik českého šoubiznisu. Má osemdesiat tri rokov, skúsenosti a vek mu dovoľujú, aby sa na veci pozeral s nadhľadom. Na paškál si teraz vzal aj velebeného Karla Gotta(†), ktorý bol jeho kamarátom a počas normalizácie mu z Nemecka do Prahy nosil platne Beatles!

Karel Gott
Zdroj: Anna Olvecká

Čosi nesympatické

„Po prvom víťazstve Waldemara Matušku v Zlatom slávikovi v roku 1962 povedal v redakčnej besede Mladého světa uznávaný textár Vladimír Dvořák, že Gott, ktorý dostal tri hlasy, nebude mať nikdy šancu; že má v sebe čosi nesympatické,“ cituje Černého slová jeden z webov. Gott o rok vyhral s prstom v nose. Od základu prekopal celú československú populárnu hudbu, čoskoro sa dokázal dostať na Západ. Za ďalšie štyri roky urobil viac práce než ktorýkoľvek spevák pred ním. No pri troche snahy mohol byť hviezdou na celom svete!

Kritik Jiří Černý bol Gottov kamarát. Vždy mu však povedal, čo si o jeho piesňach myslí.
Zdroj: ČT

Jednotka v Nemecku

„Bohužiaľ, po sedemmesačnej skúsenosti z Las Vegas postupne vzdal akúkoľvek snahu zvládnuť angličtinu a s tým aj sen o získanie tamojšieho publika. Stal sa nespornou jednotkou na nemecky hovoriacom trhu, o čo mu ale pôvodne vôbec nešlo. Aj neskôr sem-tam naspieval mimoriadnu nahrávku, dlho si zachoval technickú spevácku zdatnosť a takmer neuveriteľnú pracovitosť. Neraz však v službách estetického a niekedy i politického gýča,“ pripomína Jiří Černý, že svet nie je čierno-biely.

Karel Gott
Zdroj: ČTK

Melodický talent

Kritike kedysi tento muzikológ a hudobný redaktor podrobil aj dvorného skladateľa Karla Gotta, legendárneho Karla Svobodu (†67), ktorý sa v januári roku dvetisíc sedem zastrelil vo svojej vile v Jevanoch. Uznal, že mal výnimočný melodický talent, obdivoval jeho pracovitosť a remeselnú zručnosť. Napríklad v piesni Lady Carneval, ktorú maestro spieval na festivale až v Brazílii.

Karel Gott spomína na svoj prvý honorár. Začiatky neboli ľahké. Svoje o tom vie aj Karel Gott.
Zdroj: blesk

Motívy od iných

„Niektoré jeho melódie sú ale na hranici plačlivosti, trebárs Kde pak ty ptáčku hnízdo máš! Ešte viac ako sentimentalita mi vadil Svobodov bohorovný postoj k motívom, ktoré použil z iných skladieb a nikdy to oficiálne nepriznal. Trebárs v skladbe Mistrál pre Karla Gotta znela pasáž z piesne Rogera Whittakera,“ uzatvoril Jiří Černý.