Prezidentka uzavrie prvé mesiace vo funkcii úspešne. Jej príbeh spolovice pripomína ten Popoluškin – od pezinskej skládky to so svojou húževnatosťou a citom pre spravodlivosť dotiahla až do paláca. Chýba jej však princ. Úspech si totiž vyžiadal aj daň – stroskotal jej vzťah s partnerom Petrom Konečným (52). Lenže priateľstvo vie byť niekedy viac ako vzťah. Presvedčia vás o tom jeho slová...

Preskočila Serenu

Prezidentka zo svojich požiadaviek ako spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov, zlepšenia práv homosexuálov, či ochrany životného prostredia nezľavila. A to už nie je rozprávka. Všimli si to i v zahraničí, kde žne jedno ocenenie za druhým. Pred pár dňami ju rešpektovaný americký magazín Forbes zaradil na 80. miesto najvplyvnejších ľudí na svete. Je prvou Slovenkou v tomto zozname.

 

„46-ročná Čaputová je najmladšou a zároveň prvou prezidentkou Slovenska, ktorá sa vo svojom inauguračnom prejave zaviazala zlepšiť súdny systém a bojovať proti beztrestnosti a korupcii," napísal Forbes s tým, že jej jej vplyv pomohol vyvolať protesty v roku 2018, ktoré prinútili expremiéra Roberta Fica, aby odstúpil po vražde reportéra, ktorý písal o politickej korupcii.

Mimochodom, naša hlava štátu sa v rebríčku umiestnila lepšie ako tenistka Serena Williamsová, či aktivistika Greta Thunbergová. Kráľovná Alžbeta II. skončila na 40. mieste.

Zuzana Čaputová v júni nastúpila do úradu s požiadavkami ako spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov či ochrana životného prostredia. Ani v jednej z nich nepoľavila, čo si všimli aj v zahraničí.
Zdroj: Archív Z.Č.

Tým odpočet úspechov nekončí. Spravodajský server Politico zaradil Zuzanu medzi 28 najvplyvnejších ľudí v Európe. Ocitla sa v spoločnosti nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona. Ešte v máji, pred vymenovaním do úradu, ju v rámci European Leadership Awards televízia Euronews a Európsky obchodný summit ocenili titulom Európska osobnosť roka.

Prezidentka slovami svojho hovorcu zostáva skromná. „Všetky ocenenia vníma rovnocenne a každá je pre prezidentku záväzkom do budúcnosti,“ uviedol Martin Strižinec. Funkcia hlavy štátu je popri dohliadaní na riadny chod ústavných orgánov aj reprezentačná, čo Zuzana po prečítaní si riadkov vyššie do bodky splnila.

Pokračovanie na nasledujúcej strane