Jeho celé meno znie Eros Luciano Walter Ramazzotti a svojimi talianskymi piesňami pobláznil celý svet. Nepotrebuje angličtinu, jeho hlas a emócia povedia všetko – svedčia o tom vypredané haly v USA. V rámci aktuálneho svetového turné sa opäť zastaví aj na Slovensku, v marci v Košiciach a v apríli v Bratislave. „Teším sa opätovné stretnutie s vrúcnym slovenským publikom,“ odkázal Eros s tým, že prekvapí aj špičkovým pódiom. Je to skrátka šoumen, ktorý vníma fanúšikov, komunikuje s nimi a na pódiu doslova takmer vypustí dušu. Čo robí, aby náročné šou zvládol, prezradil v rozhovore pre Šarm a denník Plus JEDEN DEŇ.

Máte krásne, ale nezvyčajné a ojedinelé meno – Eros. Dnes je súčasťou vášho imidžu, no premýšľali ste niekedy, najmä v detstve, že by ste ho zmenili?

Ako to už pri menách býva, rodičia ho pre mňa vybrali s prianím, aby bol môj život naplnený láskou. V tomto smere sa cítim veľmi požehnaný. Nikdy som necítil potrebu zmeniť svoje meno, mám ho rád a cítim, že je mojou súčasťou.

Spoznávate Erosa Ramazzottiho?
Zdroj: instagram Eros Ramazzotti

Patríte k najúspešnejším umelcom na svete. Čo vám sláva dala a čo, naopak, vzala?

Moja práca mi umožňuje každý deň cestovať a prichádzať do kontaktu s množstvom rôznych ľudí a kultúr. Na druhej strane mi, bohužiaľ, chýba čas strávený s rodinou, rád by som ho mal viac.

Aká je spojitosť medzi piesňou Ama, ktorá je ódou na lásku, a vaším súkromným životom?

Ama je pozvánkou milovať tak, ako si človek praje, teda bez limitov, obmedzení či bariér. Je o pozeraní na svet novými očami v komplikovanom období, ktoré je až príliš nasýtené nenávisťou a odporom. Týmto som sa vždy snažil riadiť, pretože láska je motor, ktorý ma poháňa každý deň vpred, súkromne aj profesionálne.

Vediete náročný život. Ako sa udržiavate v dobrej fyzickej aj mentálnej kondícii?

Snažím sa dobre spať, odpočinok je základ. Nedávno som sa začal učiť druh karate známy ako kjokušinkai (najagresívnejší druh tohto kontaktného športu, pozn. red.). Ide o veľmi striktné bojové umenie, ktoré mi pomáha zvládať intenzívny rytmus turné.

V minulosti ste sa podrobili operácii hlasiviek. Premýšľali ste niekedy nad tým, čo by ste robili, keby ste nemohli spievať?

Hoci sa snažím rozvíjať množstvo záľub, nič iné ako spievanie si neviem predstaviť. Hudba je pre mňa číslom jeden, jedným z dôvodov, pre ktoré existujem. Bez nej si život nedokážem predstaviť.

Eros je milovník koní.
Zdroj: Maki Galimberti

Keď ste spomenuli záľuby, ako rád relaxujete?

Rád trávim čas so svojou rodinou alebo na konskom chrbte, obklopený prírodou. Samozrejme, milujem aj futbal. Forza Juve navždy! (Ramazzotti je fanúšik klubu Juventus Turín, pozn. red.)

Rodina je dôležitá, vy máte tri deti. Za aký typ otca sa považujete?

Snažím sa dávať deťom dostatok voľnosti, aby boli, kým chcú byť, aby sa prejavili. Zároveň sa ich snažím nasmerovať, ak je to potrebné, a byť ich záchytným bodom. Ale bez toho, aby som sa im príliš tlačil do života a bol rušivým elementom.

Ako ste ako hudobník a kreatívny človek bojovali s pandémiou a jej následkami? Darilo sa vám tvoriť nové piesne?

Bolo to ťažké obdobie pre všetkých, ale snažil som sa práve tie emócie, ktoré som nikdy predtým nepocítil, sústrediť do tvorby nových skladieb. Karanténa, strata kontaktu s publikom, to ovplyvnilo aj hudbu, tomu sa nedalo vyhnúť.

Predtým to bola pandémia, teraz svet desí vojna na Ukrajine a s tým spojená kríza. Ako sa na to pozeráte?

To, čoho sme svedkami už mesiace, je absurdné a desivé. Musí sa to čím skôr skončiť. Dúfam, že celý hudobný svet sa bude môcť čoskoro vrátiť na ukrajinské pódiá.

Vedeli ste o Erosovi?

Eros v roku 2019 podstúpil operáciu hlasiviek. Pre corriere.it povedal, že po zákroku sa utiahol sám do vidieckeho domu, ktorý je jeho útočiskom. Mlčať nebol problém. „Takmer 40 rokov žijem život umelca, v ktorom mám často pocit, že potrebujem byť sám so sebou, mlčky rozmýšľajúc. Som človek, ktorý veľa nehovorí, a po operácii bolo príležitostí hovoriť ešte menej.“