Z diaľky kedysi pripomínala funkčné sídlo nejakej vznešenej rodiny v talianskom Toskánsku. Už tam chýbali len cyprusy, elegantne sa dvíhajúc do neba. Reč je o poschodovej vile pod bratislavským Slavínom, v ktorej skutočne žili vzácni ľudia.

Paňou domu totiž bola herečka Eva Krížiková († 85) a jej manžel, herecký bard František Zvarík († 87). Manželia v nej prežili azda najkrajšie roky svojho života, no za sebou to má, aspoň podľa aktuálnych fotiek, i chátrajúca nehnuteľnosť. V čom je problém?

Plná prominentov

Kľučky na vile, ktorá stojí v lukratívnej štvrti hlavného mesta, si podávali najväčší umelci doby. Posedieť si medzi hrubé múry chodili napríklad herci Milan Lasica, Július Satinský († 61), ale zábave v jej útrobách neodolal ani elegán Michal Dočolomanský († 66).

Na snímke je nehnuteľnosť ktorú vlastnila zosnulá herečka Eva Krížiková v starom meste Bratislavy.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Nečudo, veď hostiteľmi boli prominentní manželia, ktorí pre svoje vzácne návštevy neraz otvárali dvere na vínnej pivnici. Neveľká záhrada poskytla hosťom možnosť pomerať pár krokov popod vzrastlé ihličnany. Podľa miestnych sa tam dá nadýchať čistejšieho vzduchu oproti tomu, ktorý prefukuje zvyšnými časťami Bratislavy.

Zvaríkovci nedali na svoje rodinné sídlo, v ktorom bývali s dcérou Barborou a Františkovým synom Jánom († 72) z predošlého vzťahu, dopustiť. Susedia hovoria, že priestorom sa niesol spev a hudba, tancovalo sa, ale vyskytli sa i rodinné škriepky a vadenica. Najmä po roku 2008, keď do hereckého neba odišiel Zvarík a vo vile zostala Krížiková s jeho synom, bolo „veselo“.

Na snímke je nehnuteľnosť ktorú vlastnila zosnulá herečka Eva Krížiková v starom meste Bratislavy.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

„V každej rodine sa predsa niečo nájde. No ja na mojich vzácnych susedov spomínam s láskou a s Evkou sme si hovorili, že v našich domoch zostarneme a dožijeme. A jedna o druhú sa postaráme, keď bude treba,“ povedala Šarmu speváčka Maja Velšicová, ktorá býva obďaleč.

„Je pravda, že keď som ráno, alebo i večer otvorila okno, alebo vyšla von, počula som od nich spev, boli to pekné roky,“ dodala umelkyňa, ktorá takisto predáva z rodinných dôvodov svoj dom.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.