Po triumfálnom víťazstve ukrajinskej skupiny Kalush Orchestra na Eurovízii 2022 v Turíne prichádza realita. Sedemnásteho mája sa hudobníkom končí dočasné povolenie vycestovať do zahraničia. Sólista skupiny Oleg Psjuk sa na tlačovej konferencii priznal, že umelci zatiaľ nemajú žiadne plány, sú však pripravení vrátiť sa na Ukrajinu a bojovať za víťazstvo vo vojne proti Rusku.

Ako spevák povedal, nevie, čím sa zaoberajú víťazi Eurovízie po jej skončení, ale teraz majú na programe iba jednu úlohu - nejako docestovať domov. "Neviem, čo budeme robiť, pretože sme prvý raz vyhrali Eurovíziu. Ale ako každý Ukrajinec, sme pripravení bojovať za svoju krajinu do konca," povedal Psjuk.

Je presvedčený, že Ukrajina dokáže zvíťaziť nad ruskými okupantmi a začať obnovovať krajinu a chystať Eurovíziu 2023. Podľa pravidiel totiž budúcu Eurovíziu organizuje víťaz. "Ukrajina určite usporiada Eurovíziu v územne celistvej a nezávislej Ukrajine," povedal spevák.

Ukrajina vyhrala Eurovíziu tretí raz. V roku 2004 zvíťazila speváčka Ruslana s piesňou Divoké tance, a v roku 2016 si prvé miesto odniesla speváčka Džamala. Spievala pieseň o deportácii krymských Tatárov v názvom 1944.