Veľké jablko, ako prezývajú deväťmiliónovú metropolu na brehu rieky Hudson, nevonia každému. Legendárny New York, ktorý podľa známej piesne nikdy nespí, má svoje krásne, ale i tienisté stránky. Kozmopolitné a veľmi ochotné obyvateľstvo, ale na druhej strane aj všadeprítomný smog a hurhaj na cestách.

Herečka Zdenka Studenková a jej partner Braňo Kostka sa o tom presvedčili na vlastnej koži. „V New Yorku sme strávili týždeň. Bol to veľmi intenzívny, ale aj vyčerpávajúci výlet. Navštívili sme niekoľko známych miest v tomto veľkomeste,“ prezradil Kostka.

Dojatá zo smrti

Prominentná dvojica sa počas ich letného dobrodružstva za oceánom nevyhla slzám dojatia, ale ani chladu, ktorý zachádzal do kostí nielen z pekelne vybudenej klímy. Obľúbenej umelkyni totiž naskočili zimomriavky, keď navštívila miesto, kde teroristi vzali životy 2 996 nevinným ľuďom. „Pamätník Ground Zero, kde do roku 2001 stáli budovy Svetového obchodného centra, je miestom s ťažkou atmosférou. Zdenka ním bola veľmi dotknutá,“ priznal Kostka a Šarmu porozprával o tom, ako si svoju dovolenku užili aj neužili. 

„Pri pamätníku to bolo veľmi dojímavé pre nás oboch. Je skrátka smutné naživo vidieť miesta, kde zomrelo takým krutým spôsobom tak veľa ľudí. Samotný pamätník a jeho okolie sú veľmi pekne upravené, ale človeka až zamrazí, keď si do dôsledku uvedomí, čo sa tam vtedy odohralo,“ uviedol s trpkosťou v hlase Braňo Kostka.

S dirigentom Braňom Kostkom  tvorí zaľúbený pár.
S dirigentom Braňom Kostkom tvorí zaľúbený pár.
Zdroj: Profimedia

„Zdenka je veľmi citlivá a emotívna a neubránila sa slzám súcitu. Veľa o tom potichu premýšľala, no to obludné zlo, ktorým je toto miesto poznačené, sa jednoducho pochopiť nedá. Napriek tomu, že žiaden priamy priateľ či rodina nám pri tejto tragédii nezahynuli, k tejto téme máme všetci blízko, lebo sa dotýka nás všetkých,“ vysvetlil nám muzikant, ktorý so svojou polovičkou stihol v New Yorku navštíviť mnoho rôznych miest napriek tomu, že tam strávili iba sedem dní. Ich fígeľ bol jednoduchý, ale  praktický.

„Po prvýkrát sme sa rozhodli pre jazdu vyhliadkovým autobusom s otvorenou strechou a bol to skvelý nápad. Vidíte odtiaľ budovy, ľudí, ulice, situácie na nich, ešte intenzívnejšie vnímate atmosféru mesta a zároveň sa pri tom relatívne rýchlo strategicky premiestňujete medzi pamiatkami,“ odporučil spôsob transportu Kostka. Autobus sa okrem vyhliadok dá využívať aj ako naša MHD.