Spasí Ameriku?

Z trošku iného súdka sú názory a činy, ktoré šíri a koná herečka Silvia Šuvadová. Účastníčka spirituálnej školy v americkom meste Mount Shasta sa tiež zamýšľala nad smrťou Floyda, ktorú odsúdila. A kde je podľa nej problém? Umelkyňa podľa zdieľaných článkov na webe zrejme podporuje myšlienku istého arcibiskupa, ktorý sa v liste pre Donalda Trumpa drží teórie, že šírenie koronavírusu a nepokojov v USA je súčasťou mohutného duchovného zápasu medzi silami dobra a zla.

Nebola by to však Silvia, ak by svojou maličkosťou a alternatívnym postojom nepomohla. Sadla si preto do auta a v hromadnej meditácii sa snažila búrlivý kontinent učičíkať.

„Posielali sme energiu, fialové a ružové svetlo cez naše srdce a ruky do Spojených štátov amerických a do celého sveta,“ povedala vo svojom videu Silvia. „Asi chcem vysloviť to, že meditovať v čase, keď meditujú desiatky a možno tisícky ľudí na celom svete, a myslia na to isté všetci na celom svete, tak je to pocit alebo vec, ktorá sa ani nedá opísať slovami. My sa spojíme s ľuďmi na celej planéte v rôznych časových pásmach a máme tú istú myšlienku a zámer. A tie energie a ten prítomný okamih,“ rozplývala sa herečka na internete.

Obchodovanie s ľuďmi

Na instagrame sa v minulosti zase pochválil raper Majk Spirit, že konšpirácie sú jeho záľubou vyše dve dekády. Upozornil na to portál omediach.com. „Celkom ma bavilo, ako ste reagovali na moje ´konšpiračné statusy´ minulé týždne. Idem si tieto veci už 20 rokov a rozmýšľam, že by som tu rád videl debatky na tieto témy častejšie. V týchto konšpiračných teóriách sa často skrýva viac pravdy, ako v oficiálnych verziách. Myslím tým UFO, Illumináti, 9/11, AIDS, JFK, Diana, Elvis, Chemtrails, atď,“ napísal spevák, ktorý sa nechal počuť, že mimozemšťania ovplyvňujú dianie na Zemi a obchodujú s ľuďmi.

Na otázku, v čom teda ľudia obchodujú s mimozemšťanmi, spevák, podľa ktorého fakty sú relatívny pojem, odpovedal takto: "Údajne sú to technológie a ´pracovná sila´, ver či never, ale sú ľudia s výnimočnými schopnosťami, ktorí sú pre nich vraj veľmi zaujímavý produkt´." Hip-hopový spevák svoje myšlienky zaklincoval takto: „Keď si chcem niečo zistiť, napríklad o UFO, tak si nekúpim časopis, ale si to vygúglim," povedal spevák. Tým je povedané azda všetko - „vygúgliť“ sa dá všetko, od faktov po absolútne nezmysly a klamstvá. Internet je totiž bezodná studnica správ, plná všakovakých ľudí s rôznymi pohnútkami. A v takýchto vodách treba vedieť chodiť.

Vláda i prezidentka Zuzana Čaputová neraz vyzvali, aby ľudia dobre zvážili zdroj svojich informácií a neverili všetkému, čo sa kde popíše. Dôležité je podľa nich kritické myslenie, čo znamená, že treba narábať s overenými zdrojmi, odkiaľ informácia pochádza a sám zdravým rozumom selektovať, čo je a čo nie je pravdou.

Prejav prezidentky

Zuzana Čaputová, ktorej dcéra absolvovala v škole hodiny, ako rozlíšiť fakty od takzvaných hoaxov, upozorňuje, že "okrem pandémie sa celosvetovo šíri aj infodémia, teda presadzovanie dezinformácií a pestovanie takzvaných paralelných právd. Bolo by veľkou a neodpustiteľnou chybou považovať infodémiu za niečo, o čo sa štát a jeho orgány nemusia zaujímať. Musia. Ak je spoločnosť dezinformovaná, podstatne sa tým znižuje aj schopnosť republiky reagovať primerane na reálne hrozby“.

Prezidentka to zdôraznila vo svojej nedávnej správe o stave republiky. "Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Lebo pri snahe o pravdu sa držíme limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší, než nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič a nemá žiadne zábrany. Ten často vedie aj k nenávistným prejavom, a preto dezinformácie a klamstvá nie sú nikdy bez následkov a musíme im venovať primeranú pozornosť," zdvihla varovný prst Čaputová.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.