Určite si spomínate na nezabudnuteľné výroky speváčky Emmy Drobnej, ktorými vyrazila dych aj humoristovi Petrovi Marcinovi. Ani ostrieľaný moderátor si nebol istý, či si z neho superstaristka nerobí dobrý deň v priamom prenose.

 

„Viete, aký je obrovský vesmír? Musí sa niekde končiť, to nie je len tak,“ začala sa zamýšľať Drobná a dávku konšpirácie rozmenila na drobné. „Keď som bola v Dánsku, tak som mala svoj vrchol ´mimozemšťanského´. Aj som si myslela, že mi dali čip do nohy. Mala som tam guličku, ale už ju nemám. Vybrali mi ju, lebo som ich prekukla. Verím, že sú mimozemšťania milí,“ rozprávala Emma, ktorá každou ďalšou vetou dostávala do väčších rozpakov seba, Marcina i divákov.

Rozprávka o Zemi, ktorá je podľa nej plochá a malo to potvrdiť akési šesťhodinové video na internete, bola už len pomyselnou čerešničkou na torte. Drobná zjavne uviazla v spleti bludov a dezinformácií, ktoré v súčasnej online dobe prekvitajú. Dá sa s tým bojovať?

Potopiť Trumpa

Emma sa už možno verejne nad týmito teóriami opäť zamýšľať nebude. Lenže v šoubiznise, a bohužiaľ nielen tam, je stále veľa ľudí, ktorí popierajú všeobecné poznanie. Nedávna rasisticky podfarbená smrť Georga Floyda (+46) vyvolala vášne nielen v Spojených štátoch amerických, ale takmer všade vo svete. Zo stoličky zdvihla aj herca Ibrahima Maigu, ktorý na sociálnej sieti zaujal kontroverznými vetami.

Maiga, ktorý pochádza z afrického Mali, v nich neriešil to, že beloch mal ublížiť človeku len preto, že bol tmavej pleti. "Len tak uvažujem nahlas a chcem vaše názory. Čo ak ten Floyd nezomrel, čo ak všetky strany boli dohodnuté, že toto divadielko zahrajú, aby bol občiansky nepokoj a znížili tým popularitu Donalda Trumpa," pýtal sa Ibi na internete a vo svojich úvahách zašiel ešte ďalej.

"Ktorý hlúpy policajt sa nechá filmovať, keď spácha vraždu. Možno Floyd pristúpil na túto hru a nevedel, že ho potom popravia. Ako to, že záchranári sa ho ani nesnažili oživovať a rovno ho naložili a odišli. Ako to, že vo všetkých médiách ukazovali len rabovačov a nie pokojných demonštrantov?“ otvorene kládol otázky svojim online fanúšikom. „Vždy demokrati použijú túto rasovú kartu, lebo vedia, že čierna komunita je na to háklivá," dodal herec s poznámkou, že už nevie, čo si má myslieť.

Zbystrime pozornosť

Ibi v myšlienkach pokračoval. "Počul som, že najnovšie zaplavuje sociálne siete, že čiernych nechávajú biely kľaknúť si pred nimi. Hlúpy je ten černoch, ktorý si to vyžiada a hlúpejší je ten beloch, ktorý na to pristúpi, opäť budú to agenti provokatéri, aby vyvolali ešte väčšiu nenávisť medzi bielych a čiernych, hlúposť a chamtivosť človeka nemá hranice. Takže čítajte medzi riadkami a zbystrime pozornosť,"nabáda Maiga.

Nedá sa však obísť fakt, že herec patrí k tým umelcom, ktorí idú proti prúdu a radi sa pohrávajú s konšpiračnými správami. V minulosti dokonca šíril rôzne správy o utečencoch. Mimochodom, oficiálna správa o smrti výtržníka je jasná: Afroameričan George Floyd zomrel na zadusenie následkom tlaku na chrbte a hrdle. Preukázala to pitva vykonaná na žiadosť rodiny Floyda. Tá odhalila, že Floydovi sa v dôsledku tlaku prerušil prívod krvi do mozgu, a záťaž na chrbte mu sťažila dýchanie. Skutočne sa vedome obetoval preto, aby zamával vládou prezidenta USA? Inou otázkou je, či to, čo sa aktuálne deje po svete, keď sa popiera história,  ničia a pália sochy, už tiež nie je za hranicou...

Pokračovanie na nasledujúcej strane