"A stále sa nám marí, že si tu s nami Ján a úsmev v tvojej tvári pokojne pláva k nám," znie v emotívnej piesni venovanej Jánovi Kuciakovi († 27) a Martine Kušnírovej († 27). Tých presne pred dvomi rokmi, 21. 2. 2018, zavraždili vo svojom dome vo Veľkej Mači. 

Pred mikrofón sa tentokrát postavila Emma Drobná, herec Milan Lasica a muzikanti Robert Pospiš či Erik Šulc. Skladba, ktorá je spomienkou na dvoch nevinných ľudí, nesie názov Predstavujem si krajinu.

Jej text, na melódiu piesne Imagine od Johna Lennona, napísal už v roku 1989 Ivan Štrpka. Vtedy ju venovali na počesť upáleného českého študenta Jana Palacha.

Rodičia Jána Kuciaka Jozef a Jana Kuciakovci.
Zdroj: TASR

K úkladným vraždám sa na súde priznal Miroslav Marček. Práve on podľa vlastných slov na snúbencov strieľal. Sprostredkovateľ vraždy Kuciaka Zoltán Andruskó súhlasil so zvýšením trestu na 15 rokov. Zvyšní traja obžalovaní z komanda Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a objednávateľ Marian Kočner naďalej tvrdia, že sú nevinní.

Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martiny.
Zdroj: TASR
Druhé výročie si priamo pred domom zavraždeného Janka († 27 )a Martiny († 27) pripomenula aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: facebook/zuzana čaputová