Ak vás cez sviatky v televízii pobavila komédia Želanie pre Ježiška, má u vás šancu aj kinonovinka Marty Ferencovej Želanie k narodeninám. Hoci existuje predpoklad, že ide o letné pokračovanie zimného filmu, nie je to celkom tak. Poetika a humor sú rovnaké, tiež herecké jadro ako Eva Holubová, Matěj Hádek, Jaroslavovia Dušek a Plesl či Veronika Khek Kubařová. No kým v jednotke išlo o koláž viacerých vianočných príbehov, ktoré sú navzájom prepletené jemnou nitkou na spôsob Lásky nebeskej, toto je viac film o jednej rodine, a to poriadne bláznivej.

Letný refreš

Niektorých hercov Ferencová vymenila. Vypadla napríklad Táňa Pauhofová, zamenila hrajúcich spevákov Krajča za Klusa. Zostali však Holubová a Dušek, ktorí vytvorili nezabudnuteľný tandem už v komédii Pelíšky. Ferancová z nich v Ježiškovi spravila manželov a nezmenila to ani teraz. A použila aj ďalšie osvedčené motívy. V letnej novinke má matka tiež obsesívnu potrebu dávať dokopy rodinu a mať na poriadku syna. Ten je v oboch snímkach homosexuál, čo však pred rodičmi tají. V Ježiškovi sa prizná pri štedrovečernej večeri, no v novinke je to opäť tajomstvo. Mama chce, aby na jej narodeniny boli spolu, on chce byť s priateľom. Vymyslí si preto, že je chorý, lenže agilná mamička sa rozhodne, že ho navštívi. A tak vďaka prepadovke musí potomok vymyslieť poriadnu kamufláž, aby hneď neodhalila, čo je vo veci. Takže nastúpi predstieranie vzťahov, čo je hlavný zdroj humoru.

Drsní rybári

Hoci všetci herci na nakrúcaniu spomínajú ako na čas, keď sa do práce tešili, Eva Holubová má aj temné spomienky. Niežeby nevychádzala s kolegami, práve naopak. Lenže scenár predpisoval zopár scén na divokej vode a ona má od vodáčky ďaleko. Navyše rieka bola po dažďoch rozvodnená a lodička vratká a oni sa plavili aj proti prúdu. Herečka, ktorá má rešpekt voči vodnému živlu, netají, že sa bála. Ešte im aj vynadali rybári, ktorým prítomnosť filmárov plašila ryby. Neobmäkčilo ich ani to, že nakrúca jedna z najobľúbenejších českých herečiek, a posielali štáb na veľmi neúctivé miesto.