Romantická vianočná komédia režisérky Ireny Pavláskovej (62) má už po českej aj slovenskej premiére. Premiéra v Prahe udiala v netypický deň – pondelok. Termín sa prispôsobil jednej z najväčších hviezd filmu, Jiřine Bohdalovej.

Napriek tomu, že má po deväťdesiatke, stále pracuje. Hrá divadlo aj nakrúca. A žiadne „šteky“, vo Vianočnom príbehu patrí medzi hlavných protagonistov a za partnerov má hneď troch mužov – Karla Rodena, ktorý hrá syna, Pavla Kříža, v role obdivovateľa, a Pierra Richarda, ktorý stvárnil jej francúzsku lásku! Režisérka dokonca priznáva, že práve tejto herečke písala rolu priamo na telo. Jednoducho v snímke je veľmi podstatná, a tak sa jej premiérový termín prispôsobil. Preto všetkých prekvapilo, keď Bohdalka napokon neprišla.

Zradilo ju zdravie

Deväťdesiatnička totiž nielen stále pracuje, ale sa aj rada zabáva. Prišla na odovzdávanie Českého slávika, kde živo debatovala s Ivanou Gottovou, predtým si užila krst a pohostenie najlepšej českej cukrárky, ktorá uvádzala do života sladkú kuchársku knihu. Každý sa preto čudoval, ako to, že si kamarátska herečka nechala ujsť jednu z premiér roka? Pavláskovej filmy sú vždy veľkou udalosťou aj preto, že sú nabité najväčšími hviezdami. Teda kamarátmi Jiřinky! Na toto by si nenašla čas?

Ukázalo sa, že herečka spoločnosťou nepohrdla, bola pripútaná na lôžko. Skolila ju ťažká chrípka. Dokonca skončila na infúziách. Nielenže sa nemohla prísť zabávať, no profesionálka musela zrušiť aj víkendové predstavenia, ktoré mala odohrať v Ostrave.

Tam už neprídem!

Nečakala, že namiesto pochopenia a súcitu sa dočká osočovania. Producent dvoch dohodnutých titulov si totiž neoveril, čo sa stalo, a obvinil ju, že jej Ostrava nebola dosť dobrá a išla hrať lepší kšeft v inom divadle. Dokonca ju nazval temným tieňom minulosti. Profesionálku to veľmi urazilo. Hoci pôvodne ponúkla nové časy, teraz odkázala, že tam viac hrať nebude.

„Hneď som sa pozrela do diára a dala tomu človeku náhradné termíny na 14. a 15. január, kedy by som ochotne prišla. Ale ja som s nikým žiadnu zmluvu nepodpísala, a ak teda som pre tú osobu tieň temnej minulosti, tak jej odkážte, že tým pádom, samozrejme, vôbec neprídem,“ vyjadrila sa nehnevane pre eXtra.cz

Na neúctu producenta teda najviac doplatia ostravskí diváci. Náplasťou by im mohol byť práve výborný výkon Bohdalovej v kine.

Bavili aj kolegov

Vianočný príbeh sme mali vidieť už vlani. Premiéra sa však musela odložiť, lebo sa nakrúcalo v čase pandémie kovidu. Novinku mnohí prirovnávajú k Láske nebeskej, pretože tiež ide o niekoľko navzájom poprepájaných príbehov, ktoré ukazujú rôzne podoby lásky – materskú, mileneckú, manželskú, nevernú, nevyváženú aj tú pravú.

Aby to nebol len romantický slaďák, Pavlásková dala veľký priestor komickým výkonov hercov na čele s Jiřím Lábusom a Oldřichom Kaiserom, ktorí sa spolu na filmovom plátne objavujú po deviatich rokoch. Vtedy išlo o vážnu snímku Klauni, teraz ich však režisérka doslova vypustila do arény vyblázniť sa. Z fotografií z nakrúcania vidno, že aj hereckí kolegovia mali o zábavu postarané a neraz sa nemohli ubrániť smiechu. „Áno, čiastočne to boli improvizačné scény. Olda si vymýšľal veci navyše a ja som na to reagoval. Niečo vzniklo priamo na pľaci, ale základom bol scenár,“ opísal spoluprácu Lábus.

Komický Roden

Komediálny talent však mohol uplatniť aj Karel Roden hrajúci politika, ktorý omylom ohovorí v rozhlasovom éteri ministerku. Ten si dokonca našiel čas aj na premiéru, hoci spoločenské akcie veľmi nevyhľadáva. „S Karlom sa poznáme veľmi dlho, už od našej dvadsiatky, takže som bola v blízkosti jeho prvých hereckých krôčikov, keď bol na DAMU. Dala som mu jeho prvú hlavnú úlohu v mojom debute Čas sluhov a myslím si, že sa dobre dopĺňame,“ vysvetlila režisérka, prečo sa bez najväčšej českej filmovej hviezdy nezaobíde azda ani jeden jej film. A prečo obsadila Pierra Richarda?

„Pierre Richard, legenda nielen francúzskeho filmu – to je majstrovský výkon producenta Davida Blümela. Bol to jeho nápad a on to celé zorganizoval. Pierre Richard bol dokonca ochotný pricestovať na nakrúcanie do Prahy, ale situácia okolo kovidu a zákaz cestovania nás prinútili zmeniť plány. Nakoniec sme natáčali v Paríži, priamo v autentickej pracovni pána Richarda,“ prezradila Pavlásková v českej tlači.