Posledné tri týždne boli v živote moderátorky a televíznej advokátky zo Súdnej siene dramatické. Dvakrát sa ocitla v nemocnici. Najprv to vyzeralo, že má problémy so srdcom, ukázal sa však iný problém, ktorý ju v tichosti trápi už dlhšie. Prvé signály ignorovala Renáte Názlerovej (50) sa darí, no vysoké pracovné tempo si vyžiadalo svoju daň.

Predsa len, moderovať reláciu Supermama, písať scenáre či knihy a k tomu ešte poskytovať mediačné služby nie je pre jeden organizmus málo. Prišla výstraha, ktorá jej napovedala, aby zbrzdila a viac počúvala svoje telo. Prvé varovné signály sa objavili minulý rok, keď sa moderátorka zúčastnila na Plese v opere. Čo presne sa vtedy stalo? „Pred plesom som prekonala silný zápal priedušiek a na plese nastali komplikácie s hyperventiláciou. Nie som veľmi zvyknutá na podobné masové akcie a jednoducho mi prišlo zle. Hoci vždy pri sebe nosím adrenalínovú injekciu kvôli alergii, tentoraz som ju pri sebe nemala. Nebola však ani potrebná a stačilo, že som dýchala do dlaní a hneď mi bolo lepšie,“ vysvetlila nám moderátorka, ktorú vtedy na plese ratovala záchranka.

DRÁMA u Renáty Názlerovej: Doplatila na pracovné tempo. Jej zdravotný stav je stále neistý!
 

Srdce bilo inak

Problémy sa však teraz zopakovali. „Nebol to život ohrozujúci stav, ale to, čo sa mi stalo, bolo veľmi nepríjemné. Problémy sa začali tým, že som zhruba dva týždne pociťovala, že mi bije srdce inak, ako by malo. Do dvadsiatich minútach až hodine sa mi to upravilo a bolo zase všetko v poriadku,“ priznala Renáta, že varovné signály prehliadala a ďalej naplno pracovala.

Hoci sa arytmie opakovali, pripisovala ich pracovnému tempu. „Keď však srdce nefungovalo štandardne ani po jedenástich hodinách a ešte sa mi aj veľmi ťažko dýchalo, rozhodla som sa ísť do nemocnice. Okamžite ma hospitalizovali a betablokátormi mi upravovali rytmus srdca,“ spomína na krušné chvíle moderátorka, ktorá si v nemocnici poležala päť dní. Slovo oddych jej však stále veľa nehovorilo a po prepustení z nemocnice sa opäť vrhla do práce. A problémy sa vygradovali!

DRÁMA u Renáty Názlerovej: Doplatila na pracovné tempo. Jej zdravotný stav je stále neistý!
 

Stále v rukách lekárov

Bol potrebný návrat do nemocnice, pretože vyšetrenia ukázali, že jej srdce si robí, čo chce. K tomu sa pridružili problémy s dýchaním. „Pod vplyvom kortikoidov sa môj stav s dýchaním upravil. Ukázalo sa, že mi prepukla astma, ktorá sa u mňa bežne prejavuje po zápale priedušiek. Teraz som však zápal neprekonala, no niečo spustilo takú astmu v podobe, v akej som ju ešte nemala. Bolel ma celý hrudník. Naozaj mi bolo veľmi zle, bolo to skutočne nepríjemné a vyčerpávajúce,“ opisuje problémy, keď sa jej nedostatočne okysličovalo srdce.

„Objavilo sa aj malé množstvo vody v pľúcach a srdci, preto som stále v rukách lekárov, aj keď teraz už v domácom liečení. Definitívna diagnóza ešte nepadla. Zrejme to bude ťažká astma, ktorú si teraz liečim tromi druhmi sprejov, liekmi a k tomu beriem aj tabletku na srdce,“ vymenúva moderátorka s povzdychom, keďže patrí k tým ľuďom, ktorí sa medikamentom úspešne vyhýbali celý život.

Návrat do kolotoča

Renáta si nemyslí, že dýchavičnosť a problémy so srdcom má za následok nadváha. „S tým to nemá nič spoločné. Aj moja päťdesiatkilová kolegyňa má astmu, čiže v tomto smere o tom polemizovať nemá zmysel,“ prízvukuje.

A kedy sa vráti pred kamery a do práce? „Teraz mám pokojový režim, ktorý mi naordinovali v Nemocnici svätého Michala, kde sa o mňa naozaj ukážkovo starali. No tento týždeň by som už chcela vysielať. Do práce ma bude voziť manžel a niektoré povinnosti som podelila tak, aby toho na mňa nebolo veľa,“ uzatvára energická žena, ktorá si už na seba po týchto skúsenostiach bude dávať väčší pozor.