Dramatické momenty neunikli pozornosti našincov ani ľudí v zahraničí.
KS údivoch ich sledovali aj známe tváre, ktoré do romantickej Štiavnice utekajú z Bratislavy na víkendy.

Spálená história pichla pri srdci herečku Táňu Pauhofovú, ktorá na sociálnych sieťach zdieľala výzvu na zapojenie sa do verejnej zbierky pre mesto. Herečka Monika Haasová prosí o pomoc pre zničené kultúrne centrum Eleuzína.

Ešte ťažšie berú situáciu ľudia s rodinnými väzbami na postihnutú perlu stredného Slovenska. Slzy v sebe potláčala aj moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová, ktorej starý otec pochádzal zo Štiavnice.

Na Trojičnom námestí, blízko zničených budov, stojí aj ďalší vzácny bytový dom. Stavbu, v ktorej rástli sestry Magdaléna a Emília Vášáryové, živel ušetril.

„My sme nikdy nemali dom, ktorý by nám patril. My sme bývali len v štátnom byte v tomto dome. Tam sme žili a prastarí a starí rodičia mali domy inde, v záhradách na Resle,“ objasnila Šarmu Emília.

„Práve som volala s majiteľmi, ktorí ten dom opravujú, a je to zázrak, čo tam robia. Práve pri tom dome, v ktorom sme kedysi bývali, pod galériou, sa to celé našťastie zastavilo,“ povzdychla si s úľavou a opäť pochválila rodinu Ondrišovcov z Banskej Bystrice.

„Celú stavbu opravujú a obnovujú milimeter po milimetri. Je neskutočné, čo robia,“ uviedla. Pri pohľade na skazu ťažko hľadala slová.

Tragédia pre nadšencov

„Je to strašné. Nedá sa to ničím vyjadriť. Práve som hrala a dostávala som tie smutné správy, čo sa deje, ale musela som to všetko zablokovať, lebo by som nebola dokázala ani vyjsť na javisko,“ prezradila nám Emília Vášáryová.

„Je to také nešťastie, že sa o tom nedá ani hovoriť. Ľutujem všetkých tých ľudí. To nie sú len peniaze, to sú historické veci, ktoré sa ťažko obnovia, najmä nádherné stropy, ktoré sa z minulosti zachovali. A nehovorím o ostatných veciach,“ povzdychla si herečka s tým, že ide o tragédiu pre všetkých, ktorí milujú Štiavnicu, pomáhajú jej a obnovujú ju.

„Trvalo to viac ako 50 rokov, tak dúfam, že jej obnova nebude trvať päťdesiat rokov, že sa to rýchlejšie spraví,“ uzavrela.