Keď Emmanuel Macron prijímal v júli Zuzanu Čaputovú v Paríži v Elyzejskom paláci, vyhlásil o nej, že je symbolom zjednotenej Európy. Obaja politici si rozumejú aj v názore na to, že treba budovať právny štát a bojovať proti klimatickým zmenám. Obsah parížskej návštevy Zuzany Čaputovej dopadol na výbornú a navyše, zaujala aj svojím vzhľadom - v modrých šatách s bielym detailom a vlasmi upravenými do účesu, aký nosia Francúzky s vyhláseným vkusom, vyzerala naozaj výborne. 

Emmanuel Macron jej preukázal náklonnosť aj v stredu na stretnutí hláv štátov NATO v Londýne. Keď sa všetci štátnici spolu odfotografovali, a odchádzali organizovane dole z pódia, francúzsky prezident Zuzanu Čaputovú oslovil, chytil ju dôverne na niekoľko sekúnd za ruku a prehodil s ňou zopár viet. Prezidentka zareagovala priateľským úsmevom. FOTO NÁJDETE VO FOTOGALÉRII.

 

Postavili ju nešťastne

Mimochodom, všetci štátnici sa fotografovali spolu dvakrát - raz aj v Buckinghamskom paláci spolu s kráľovnou Alžbetou II., ktorá usporiadala slávnostnú recepciu k 70. výročiu vzniku NATO. Ten, kto robil rozvrh, kde sa ktorý štátnik postaví či posadí však spôsobil, že našu prezidentku takmer nevidno.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú pri fotení zakrýval grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.
Zdroj: Yui Mok

Na recepcii, na ktorej mala oblečené zelené šaty, sa zúčastnil z kráľovskej rodiny aj princ Charles, princezná Anna či vojvodkyňa Kate. Princ William je na služobnej ceste v Ománe, Meghan a Harry majú dovolenku.

Zuzana Čaputová v Londýne pripomenula, že to, ako NATO dnes vyzerá, je aj výsledkom demokratických zmien v Európe pred tridsiatimi rokmi – pádu Berlínskeho múru, ale aj Nežnej revolúcie v roku 1989. "Bez týchto udalostí by dodnes Európu delila Železná opona a v štátoch, kam dnes bežne cestujeme, alebo kde žijú naši príbuzní, by sme aj naďalej videli nepriateľov," povedala s tým, že potrebujeme posilniť európsku bezpečnosť tak, aby sa posilnilo aj NATO.